Poli(stiren)/poli(akrilonitril)/poliindol üçlü kompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(styrene)/poly(acrylonitrile)/polyindole ternary composites
- Tez No: 663237
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada çeşitli miktarlarda Poli(Stiren) (PSt), Poli(Akrilonitril) (PAN) ve Poli(İndol) (PIN) içeren polistiren/poliakrilonitril/poliindol (PSt/PAN/PIN) üçlü kompozitler oksidan olarak FeCl3 kullanılarak kimyasal polimerizasyon yöntemi ile sentezlenmiştir. Üçlü kompozitlerin oluşumu, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ile desteklenmiştir. Yapılan morfolojik çalışmalar tüm kompozitlerin pürüzsüz bir yüzeye sahip olduğunu göstermektedir. Termogravimetrik analizler (TGA) kompozitlere PIN eklenmesinin kompozitlerin termal kararlılığını arttırdığını göstermiştir. X-Rey Difraksiyonu (XRD) analizi ile PIN ve üçlü kompozitlerin amorf yapıya sahip olduğu görülmüştür. PIN ve PSt/PAN/PIN üçlü kompozitlerin elektrik iletkenlikleri dört nokta tekniği kullanılarak ölçülmüştür. PIN'a ait iletkenlik 5,0×10-3 S cm-1, ağırlıkça % 9, 27, 45, 63 ve 81 PIN içeren kompozitlerin iletkenlikleri ise sırası ile 3,5×10–4, 7,4×10–4, 1,3×10–3, 2,2×10–3 ve 2,8×10–3 S cm–1 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this investigation, poly(styrene)/poly(acrylonitrile)/polyindole (PSt/PAN/PIN) ternary composites with various amounts of PSt, PAN and PIN were synthesized using FeCl3 as an oxidant agent by chemical polymerization technique. The formation of ternary composites was assisted by Fourier transform infrared spectroscopy. The morphological studies demonstrated that all composite have a smooth surface. The results of thermal gravimetric analysis indicate that incorporation of PIN in composites advances the thermal stability. X-Ray diffraction analysis showed the amorphous nature of PIN and its ternary composites. The conductivities of PIN and the PSt/PAN/PIN composites were investigated with the four-probe technique. The electrical conductivity of PIN was found to be 5,0 × 10–3 S cm–1, also the conductivities of the PSt/PAN/PIN composites were determined as 3,5 × 10–4 , 7,4 × 10–4 , 1,3 × 10–3, 2,2 × 10–3 and 2,8 × 10–3 S cm–1 with 9, 27, 45, 63 and 81 wt % of PIN, respectively.