İş planlaması ve kaynak yönetiminin proje zaman ve maliyet faktörlerine etkisinin incelenmesi (Adil Işık projesi örneği)
Analysis of the impact of business planning and resource management on project time and cost factors (Example of the Adil Isik project)
- Tez No: 663247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Büyük ve orta boyutlardaki bir projeyi planlamak ve tahmin etmek, oldukça fazla engeller içermektedir. Bu çalışmada kaynak yöntemini uygulanan büyük bir projenin maliyet tahmininin yanı sıra zamanı kaynakları (malzeme, insan) nasıl dengeleyebiliriz ve nasıl kaynak atama işlemi yaparız onun hakkında genel bilgiler elde edeceğiz. Kaynak yönetimi sadece planlamayı hedef almaz. Kapsamına giren oldukça fazla konu bulunmaktadır. Bunların geneli, kaynakları (projeyi) sıkıştırma, kaynakları dengeleme, kaynakları atama ve bir iş programı oluşturma temeline dayanmaktadır. İş programı oluşturmak kaynak yönetiminin çıkış noktasıdır. İnşaat projesinin Ms project ile nasıl planlandığı, kaynakların atamasının yapılması, herhangi iki aktivitenin aynı zamanda yapılması gerektiği durumlarda kaynakların öncelik sıraları gibi konular Ms project ile detaylı şekilde kaba inşaat için planlanacak olup inşaatın yapıldığı tarihteki birim fiyatları ile maliyet analizi çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra kaynak analizi ve zaman analizine rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Ms project ile elde edilen zaman verileri, projenin kaba inşaatının yerinde uygulama sonucu ne zaman başladığı, hangi aşamaya ne zaman gelindiği ve ne kadar sürede bittiği ile ilgili karşılaştırılmalar yapılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonundaki çıkan sonuçların nedenleri üzerine yorumlar yapılmıştır. Kaynak yönetimi konusunun alt kollarının detaylarının anlatılması, Ms project ile planlama yapılarak karşılaştırılmaları dışında kaynak atama, kaynak dengeleme, proje sıkıştırma konularının temelinde yatan mantığı, yöntemleri detaylı ve açıklayıcı örnekler ile tamamlayarak konuların şeffaf şekilde açıklanması amaçlanmıştır. Bu metotlar, bilgisayar programlarının algoritmasını oluşturan temel unsurlardır. Bu sayede tezin sonunda ana konumuz olan kaynak yönetimi nedir, bilgisayar ile büyük bir inşaat projesinin kaba işlerinin nasıl planlandığı, maliyet analizinin genel hatlarla nasıl yapıldığı, kaynakların nasıl atandığı gibi sorulara cevap bulacaktır
Özet (Çeviri)
The design and operation of large-scale projects is a concern for a growing segment of the scientific and professional world and it remains itself as a concern. Completing the selected project within budget resources and time frame is a difficult task. So, planning and estimating the budget for project are crucial tasks. Planning and estimating big projects involves a lot of obstacles. In this study general information will be obtained about resource management (material, human), balance, resource assignment process besides the budget estimation of the large project. Resource management not only involves planning but also many other topics. Most of them are based on compressing resources (project), balancing resources, allocating resources and creating a work schedule. Issues such as how the construction project was planned with Ms project, assignment of resources, priority order of resources in cases where any two activities should be carried out at the same time, will be planned in detail with Ms project as rough construction and cost analysis made with the unit prices at the time of construction. Also, resource analysis and time analysis can be reached easily. Comparisons were made regarding the time data obtained by Ms Project, when the rough construction of the project started as a result of on-site implementation, when it was reached and how long it took. Comments have been made on the reasons for the results of these comparisons. Besides planning and comparing them with Ms project, it is aimed to explain not only the details of the sub-topics of resource management but also underlying logic behind resource assignment, resource balancing, project compression, with detailed and explanatory examples transparently. The details in the examples contain the manual solution of the basic algorithms of computer programs. At the end of this study, the question of what is resource management which is our main topic and how to plan the rough work of a large construction project with computers, how the analysis is done in general terms, how the resources are disposed will be answered and at the same time, examples will be solved by hand in a detailed way in order to understand the underlying logic of computer programs.