Demirköy ıstranca meşeleri (Quercus hortwissiana stev.) nin teknolojik özellikleri
- Tez No: 66326
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı Demirköy yöresinde bulunan Istranca Meşelerinin bazı fiziksel ve mekanik özelliklerini tespit etmek ve bu meşe türünün endüstriyel anlamda uygun bir şekilde değerlendirilmesine bir ölçüde katkıda bulunmaktır. Bu amaçla Demirköy Orman İşletmesi'ne bağlı Macara Bölgesinden 5adet ağaç deneme ağacı olarak alınmış ve bunlardan elde edilen standart örnekler üzerinde ölçme ve testler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ortaya konulmuş ve bu sonuçlarla, literatürde mevcut bilgiler ışığında değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bütün sonuçlar gözönüne alınarak Istranca Meşesi (Quercus hartwissiana Stev.)'nin rasyonel değerlendirme olanakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological Properties of Quercus hartwissiana Stev. in Demirköy The aim of this study is to find some physical and mechanical properties of oak (Quercus hartwissiana Stev.) wood in Demirköy region and to give some ideas about using this kind of oak wood in industry. For this purpose five trees are taken from Demirköy Orman İşletmesi from Macara region as the material of the study and the measurments and testes are done on the standard sample that are taken from this trees. The results of this study are commented with the literature. The possibility of rational using of Quercus hartwissiana Stev. is searched on the whole results.