Seka Genel Müdürlüğü'nün odun hammaddesi sağlama yolları ve sorunları
  1. Tez No: 66327
  2. Yazar: M.ULUÇ DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ OĞUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET VE SUMMARY SEKA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN ODUN HAMMADDESİ SAĞLAMA YOLLARI VE SORUNLARI Kağıt, kültürel ve sanayi alanındaki yeri ile insanlığın en önemli ihtiyaç maddelerinden biridir. Bu nedenle, kağıt endüstrisinin gelişmesi, bir ülkenin sanayi ve kültürel gelişmesi ile paraleldir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kağıdı 1936 yılında İzmit'te faaliyete geçen, Sümerbank Kağıt-Karton Fabrikasında üretilmiş, 1936 yılında 4000 ton olan kağıt karton-üretimi bugün 1,3 milyon tonluk güce ulaşmıştır. 1995 yılı verilerine göre Türkiye'de 7'si SEKA'ya 34'ü özel teşebbüse ait toplam 41 kağıt-karton tesisinde üretim devam etmektedir. Türkiye Kağıt Endüstrisi sürekli gelişim göstermiş bu süreçte üretim-tüketim dengesinin korunmasına önem verilerek artan talebin yurt içi üretimi ile karşılanmasına özen gösterilmiştir. Hızlı gelişme sonucu artan üretim hacmi beraberinde yeni üretim teknolojilerini yeni tekniklerin gelişmesini ve uygulama olanağını sağlamıştır. Ancak“Kendine Yeterli Olma”politikasının uzun yıllar sürdürülmesi bu gelişmelerin durmasına neden olmuştur. Özellikle 1980-1990 yıllan arası SEKA'nın yaşadığı büyük boyutlu darboğazlar bu anlayışın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Özel sektör ise bürokrasiden uzak olmanın ve asıl amacının kar olmasının avantajı ile bu darboğaza girmemiş,“ürün-pazar stratejisi”ni benimsemesi sonucu yatırımlarını gerçekleştirip gücünü arttırmaya çalışmıştır. Oysa SEKA 1984'de işletmeye alman tesislerini dahi kaybetme tehlikesinin eşiğine gelmiş, 1993 yılında İzmit Selüloz Tesislerini kapatmak zorunda kalmıştır. Uluslararası Selüloz ve Kağıt Endüstrisinde önemli ve etkin bir role sahip olan Pulp And Paper International (PPI), 1994 yılı raporuna göre gerçekleştirdiği toplam 268,6 milyon ton Dünya Kağıt-Karton üretimi içersinde, Türkiye 1,2 milyon tonluk üretimiyle 28.sırada yer alırken SEKA 150 firma içersinde elde ettiği cirosunun USD bazında değerlendirilmesi sonucunda 120.sırada gösterilmiştir. Ayrı raporda kişi başına kağıt-karton tüketimi, Asya ortalaması 236, Avrupa ortalaması 96.5, Dünya ortalaması 47,7 kg, Türkiye'de ise 21,2 kg'dır. Kağıt endüstrisinin 1995 yılı itibari ile durumu genel bakımdan değerlendirildiğinde, fiili büyüme ve kara geçişin yam sıra ürün kalitesinin iyileştirilmesi, piyasa koşullarına uygun düzenlemelerin yapılması gibi çok yönlü çabalara rağmen, bu alanda sağlanan başarı Avrupa 75Birliği Ülkelerinin düzeyleri altında kalmaktadır. Genel kalite düzeyi ve teknoloji Dünya standartlarından düşüktür. Kağıt endüstrisinin en başta gelen sorunu ana hammadde sorunudur. Türkiye Kağıt Endüstrisi giderek artan bir elyaf açığı ile karşı karşıya bulunmaktadır. Finansal sorunlar, izlenen politikalar bu sorunun çözümünü güçleştirmekte ve yavaşlatmaktadır. SEKA, Türkiye Kağıt Endüstrisinde % 50'ye yakın bir paya sahiptir. Üretimi % 85 oranında odun hammaddesine gereksinim duymaktadır. Özel sektör odun hammaddesi kullanmamaktadır. Bu nedenle ana hammadde sorununu büyük ölçüde SEKA yaşamaktadır. SEKA yıllık 1,7 milyon m3'e varan kağıtlık odun ihtiyacının hemen hemen tümü Orman Genel Müdürlüğü'ne bağlı Orman İşletmelerinden karşılar. Ancak, orman alanlarının sınırlı miktarda bulunması OGM'nin SEKA talebi karşısında yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu durum SEKA'nın ithalatla odun sağlama yoluna itmekte bu da ülkenin döviz kaybına neden olmaktadır. Odun hammaddesi sorunu iki şekilde çözümlenebilecektir. Bunlardan ilki varolan odun hammaddesinin üretim içersindeki kullanım oranını düşürücü önlemleri almak ikincisi ise yeni plantasyon alanları açarak kağıtlık odun üretimi yapmaktadır. Bunu ya SEKA kendisi yapacak ya da kendisi adına Orman Genel Müdürlüğü'ne yaptıracaktır. Bunun gerçekleştirilebilmesi için SEKA kendi finansman kaynaklarını kendisi oluşturması gerekmekte destek ve teşviklerden yararlanma yoluna gitmelidir. Bunun sonucunda elde edilen kaynaklarla odun hammaddesi sorununu çözecek yatırımlara başlamak mümkün olacaktır. Yeni yapılan kanuni değişikliklerle özel kişi ve kuruluşlarında orman kurmasına olanak sağlanmıştır. Böylece SEKA, özel teşebbüsün ürettiği odun hammaddesine yönelerek de odun ihtiyacını karşılayabilecektir. Odun hammadde sorununun asgariye indirilmesi ile, gelecek yıllardaki kağıt-karton talebi sadece iç kaynaklarla karşılanabilecek hatta dış pazarlara yönelinerek daha yüksek oranda katma değer sağlanabilecektir. Ancak tüm bunların olabilmesi için 1993 yılından sonra hızlanan yeniden yapılanma hareketinin sonuçlandırılması gerekecektir. Bu da ancak yenilikçi politikaların uygulanması ile söz konusu olacaktır. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE WAYS OF RAW WOOD SUPPLY OF SEKA GENERAL DIRECTORATE AND THE PROBLEMS The paper, is the one of the most important matters of mankind concerning it's place on industrial and cultural fields. This is why development of paper industry is in parallel to the cultural and industrial development of a country. The first paper in Turkish Republic was produced in Sumerbank Paper Plant which is put into operation in 1936. The Paper & cardboard production capacity of 40000 Tons/year, today, is reached in the power of 1.3 million Tons/year. According to 1995 data, the production had been continuing in totally 41 paper plants made of up 34 private sector and remaining 7 plants of SEKA. Tûrkiye's Paper Industry has always been developed for the years. In this period, it has been considered that increasing demand is being satisfied from local production giving importance to the protection of the production - consumption balance. The volume of the production that is increasing due to rapid development brought the use of new production technologies and development of new technics along with their application possibilities. However, keeping on the self-supporting policy along the years caused all the developments on tin's area to stop. Particularly big bottle-necks faced by SEKA between 1980 and 1990 have been appeared as the result of this understanding. The private sector didn't go into the above mentioned bottle-necks taking advantage of being far away from bureaucracy and of aiming at the profit merely. So, this sector tried to increase it's power and to realize the investments by adopting the product market strategy. Nevertheless, SEKA, unfortunately, faced the danger of loosing it's plants put into operation in 1984 and than closed the İzmit Pulp Plant down in 1993. According to 1994 report issued by Pulp And' Paper International (PPI), which has important and effective role on the international paper and pulp industry, within the world's total production of 268.6 million tons paper and cardboard, as Türkiye is in the 28th place with it's production of 1.2 million tons, SEKA, among the 150 countries has been shown as 120th as the result of the assessment that taking the it's turnover US $. At the same report, the Paper-cardboard consumption Per person as on the average basis are 236 Kg in Asia, 96.5 Kg in Europe, 47.7 Kg in the world and 21.2 Kg in Turkey. 77The evaluation taking the general situation of paper industry in 1995 into consideration shows that the success provided is under than that of the EU Country's although multi-way efforts such as improvement of production quality making of the arrangement suitable to market conditions along with the actual growth and making profit. On the other hand the level of the general quality and technology is lower than the world's standards. The essential problem of the paper is the main raw material problem. Türkiye Paper Industry have been facing the pulp deficiency that is increasing continuously. Financial questions and the policies followed has been making these problems more difficult. SEKA has a share nearly 50 percent of Turkey Paper Industry. It's production needs 85 percent of raw wood. The private sector doesn't use raw wood. For this reason raw -, material problem has been lived by SEKA. SEKA's most of the wood requirement which is reaching to 1.7 million m3 has been supplied from the forest operations of Forest General Directorate. However, owing to limited forest areas Forest General Directorate is insufficient to meet the demand of SEKA. This condition pushes to SEKA to import raw wood and cause the lose of currency for our Country. Raw material problem can be solved by two ways, One of them is to take actions for reducing the amount of the existing raw wood production opening the new plantation areas. This objectives may either be carried out by SEKA itself or SEKA ensure that Forest General Directorate make them. To realize the activities pointed out SEKA has to form its own financial sources by itself and take advantage of use of incentives. Wilh the sources obtained it will be possible to start investments that will solve the raw material problems. By means of the new arrangement to be made in lows, it has been ensured that the private persons or firms have the possibility to plant a forest. By doing so SEKA will be able to meet it's wood requirement tending to raw wood produced by private sector. In case that the raw material problems are come to smallest level, demand of paper- cardboard will be supplied from local sources, beyond this, providing of aided value at high rates would be possible tending to external market However, in order to achieve above mentioned objectives, it will be nesessary to complete re-organization moves that has been speeding up since 1993. This can only be concluded with the application of new and contemporary policies. 78