Obezite tedavisinde önerilen zayıflatıcı diyet ve ozon terapi uygulamasının kilo kaybı ile lipit ve karbonhidrat metabolizmasıyla ilişkili biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of recommended debilitating diet and ozone therapy on weight loss and biochemical parameters associated with lipid and carbohydrate metabolism with in the treatment of obesity
  1. Tez No: 663263
  2. Yazar: MERVE NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU İRBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada obezite tedavisinde önerilen zayıflatıcı diyet ve ozon terapi uygulamasının kilo kaybı ile lipit ve karbonhidrat metabolizmasıyla ilişkili biyokimyasal parametreler üzerine etkisini görmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ile 6 Haziran - 6 Eylül 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi'ne kilo problemi ile başvuran 40 obez hasta ile gerçekleşmiştir. Deney ve kontrol olarak iki gruba ayrılan hastalara 1 ay süreyle diyet tedavisi uygulanmıştır. Deney grubuna kontrol grubundan farklı olarak sabahları aç olarak tüketilmek üzere ozon kapsül verilmiştir. Hastaların başlangıç ve 1 ay sonrası antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal değerleri alınarak tedavinin etkinliğine bakılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 45,6±11,9 olan 40 obez birey dâhil edilmiştir. Deney ve kontrol grubunun başlangıç ve 1 ay sonunda kilo, vücut kütle indeksi, bel çevresi, VLDL kolesterol ve trigiliserid değerlerinde belirgin düşüş saptanmıştır (Her biri için p < 0,01). Her 2 grupta da başlangıç ve 1 ay sonrası bel ve kalça çevresi azalma yüzdeleri anlamlı bulunmuştur (Her 2 grup için de p < 0,05). Başlangıç LDL kolesterol değerlerinde 1. ay sonunda sadece kontrol grubunda belirgin düşüş saptanmıştır (p < 0,01). Her iki grupta da hastaların 1 ay sonrasında ki HbA1c ölçümlerinde saptanan düşüş azalma meydana gelmiş olup bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). Sonuç: Sonuç olarak deney ve kontrol grubunda kilo, VKİ, bel çevresi, kalça çevresi, yağ yüzdesi, LDL ve total kolesterol ölçümlerinde anlamlı bir azalma olduğu, ozon terapi grubunda ki değişiminin biraz daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to see the effect of recommended debilitating diet and ozone therapy on weight loss and biochemical parameters associated with lipid and carbohydrate metabolism wıth ın the treatment of obesıty Materials and Methods: It was realized with 40 obese patients who applied to Health Sciences University Sultan 2. Abdülhamid Han Training and Research Hospital Traditional and Complementary Medicine Application Center with weight problem between 6 June - 6 September 2020 with the approval of the ethics committee. The patients were divided into two groups as experiment and control, and diet therapy was applied for 1 month. Unlike the control group, the experimental group was given ozone capsules to be consumed hungry in the morning. The anthropometric measurements and biochemical values of the patients at the beginning and after 1 month were taken and the effectiveness of the treatment was evaluated. The data obtained were evaluated statistically using the SPSS 24.0 program. Results: Forty obese individuals with a mean age of 45,6 ± 11,9 were included in the study. There was a significant decrease in weight, body mass index, waist circumference, VLDL cholesterol and triglyceride values of the experimental and control groups at the beginning and at the end of 1 month (p 0,05). Conclusion: As a result, it was found that there was a significant decrease in weight, BMI, waist circumference, hip circumference, fat percentage, LDL and total cholesterol measurements in the experimental and control groups, and the change in the ozone therapy group was slightly higher.