Örtü tabanlı kaba küme teorisi
Covering based rough set theory
  1. Tez No: 663264
  2. Yazar: ELİF ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK BAYHAN, DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALTAY UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kaba küme teorisinin başlangıcı nesneler ve nesnelere ait özellikleri ilişkilendiren bilgi sistemleri olarak bilinir. Aynı özelliklere sahip olan nesneler birbirlerinden ayırt edilemez. Ayırt edilemez nesne ikilileri nesneler kümesi üzerinde bir denklik bağıntısı tanımlar. Her nesnenin özelliklere bağlı denklik sınıflarının kümesi nesneler kümesinin bir ayrışımını oluşturur. Elde edilen ayrışım evrensel kümenin özel bir örtüsüdür ve bu durum bilimsel araştırmalarda kısıtlayıcı olabilmektedir. Bilimsel çalışmaları daha geniş bir alana yayabilmek için ayrışımın bir genelleştirilmesi olan örtü kavramı verilmiştir. Böylece örtü tabanlı kaba küme teorisinin temelleri atılmıştır. Örtü tabanlı kaba küme teorisi; bilinen klasik kaba küme teorisinin sınırlarını aşmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı bağıntı tabanlı kaba kümeler ve örtü tabanlı kaba kümeler arasındaki ilişkileri incelemektir.
Özet (Çeviri)
The beginning of the rough set theory is known as information systems that relate objects and their properties. Objects that have the same properties are indiscernible from each other. The indiscernible object pairs define an equivalence relation on the set of objects. The set of equivalence classes depending on the properties of each object creates a partition of the set of objects. The partition obtained is a special cover of the universal set and this situation may be restrictive in scientific research. The concept of covering, which is a generalization of partition, is given in order to spread scientific studies to a wider area. Thus, the foundations of the covering based rough set theory are laid. Covering based rough set theory; transcends the limits of the conventional classical set theory. The purpose of this thesis is; to examine the element based, particle based and subsystem based definitions and properties of the approach operators with the concept of covering and to reveal the relationships between them.