Bankacılık performans sistemleri için yeni bir karar destek sistemi
A new decision support system for banking performance systems
  1. Tez No: 663277
  2. Yazar: ONUR ONAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İSA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, Malmquist Toplam Faktör Verimlilik Endeksi ve Temel Veri Zarflama Analizi kullanılarak, Türkiye'de 2008-2013 yılları arasında faaliyet gösteren on altı özel ticari bankanın ve üç devlet bankasının etkinlik performansı analiz edilmiştir. Çalışma sonunda klasik Veri Zarflama Analizi ve Malmquist Toplam Faktör Verimlilik Endeksi yaklaşımları kullanılarak, Türk bankacılık sisteminin verimliliğinin ölçülmesi ve iyileştirilmesine yönelik çıkarımlar elde edilmiştir. Veri Zarflama Analizi sadece karar verme birimlerinin genel etkinlik performanslarını hesaplayabilmektedir. Buradan elde edilen sonuçlar ise, Malmquist tekniğiyle, banka verilerinin yıllara göre daha detaylı performans çıktıları hesaplanılarak, karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Böylelikle alınacak kararlar çift yönlü teknik bir zemine oturtulmuştur. Analizde R programlama dili ve R Studio yazılımı kullanılmıştır. Türkiye için R yazılımı ile bankacılık üzerine yapılan çalışmalar sayılıdır. Her iki metodu birlikte kullanarak yapılan bu analizde bankaların aldığı kararların ve buna bağlı sonuçların ülkemiz ekonomisine pozitif etki oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, using the Malmquist Total Factor Productivity Index and Basic Data envelopment analysis, efficiency of operating performance between the years 2008-2013 on six private commercial banks and three state-owned banks in Turkey were analyzed. Classical DEA and Malmquist TFP Index using approaches, measuring the effectiveness of Turkey and implications for improving the banking system was obtained. R programming language and R Studio software has been used for analysis. There are a few studies on the R software for banking with Turkey. Basic Data Envelopment Analysis can only calculate the overall efficiency performance of decision-making units. The results obtained here are comparatively supported by calculating the more detailed performance of our data over the years with the Malmquist method. Thus, the decisions to be taken are based on a two-way technical basis. The decisions taken by banks / companies and the related results in these analyzes will have a positive impact on our country's economy.