Ofis binalarında kullanıcıların demografik karakteristiklerinin iç ortam ısıl konfor memnuniyetine etkilerinin analiz edilmesi
Analyzing the effects of occupants' demographic characteristics on the indoor thermal comfort satisfaction in office buildings
- Tez No: 663278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, bina kullanıcılarının demografik karakteristiklerinin (cinsiyet, yaş, büyüdükleri il, eğitim düzeyi, meslek kategorisi, gelir düzeyi) ısıl his, tercih ve memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, İzmir ilinde bulunan bir ofis binasındaki 15 ofisin iç ortam ısıl konfor koşulları yerinde ölçümlerle elde edilmiştir. Ofis iç ortam ısıl konfor koşullarının ASHRAE Standart 55 (2017) ve ISO 7730 (2005) ısıl konfor standartlarına uygunluğu araştırılmıştır. Ayrıca, kullanıcıların demografik karakteristikleri ile ısıl his, tercih ve memnuniyet düzeyleri anketler aracılığıyla elde edilmiştir. demografik karakteristiklerin ısıl his, tercih ve memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkileri istatistiksel analizler ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programında istatistiksel yöntemlerle analiz edilip belirlenmiştir. Sonuçlar, ısıl his oylarında etkili demografik özelliklerin cinsiyet ve yaş olduğunu, buna karşın ısıl tercih oylarında cinsiyet, yaş ve gelir düzeyinin etkili olduğunu göstermektedir. Bunun yanında, kullanıcıların yaş, eğitim düzeyi, meslek kategorisi ve gelir düzeyinin ısıl memnuniyet oylarında etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the demographic characteristics (gender, age, hometown, education level, job position, income level) on building occupants' thermal sensation, preference and satisfaction levels. Within this context, indoor air conditions of 15 offices were obtained via on-site measurements from an office building located in Izmir. Compliance of office indoor air conditions against ASHRAE Standard 55 (2017) and ISO 7730 (2005) thermal comfort standards were investigated. In addition, the demographic characteristics of the occupants and their thermal sensation, preference and satisfaction levels were obtained via surveys. the effects of demographic characteristics on thermal sensation, preference and satisfaction levels were determined via statistical analyses. The results show that the effective demografic characteristics on thermal sensation votes were gender and age whereas gender, age and income level were effective on thermal preference votes. Furthermore, the occupants' age, education level, job position and income level were found to be effective on thermal satisfaction votes.