Mevcut bir okul binasının deprem performansının 2007 ve 2018 deprem yönetmeliklerine göre değerlendirilmesi
An evaluation on earthquake performance of an existing school building according to the 2007 and 2018 eartquake regulations
- Tez No: 663276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, boyuna donatıları nervürsüz (düz) donatı çeliği ile düzenlenmiş, perdeli çerçeveli taşıyıcı sisteme sahip mevcut okul türü bir binanın DBYBHY 2007 ve TBDY 2018 deprem yönetmeliklerinin her ikisine göre de deprem performansı belirlenmiş iki yönetmeliğe göre elde edilen bu sonuclar kıyaslanmıştır. Seçilen okul binasının boyuna donatılarının nervürsüz (düz) donatı çeliği ile düzenlenmiş olmasına özellikle dikkat edilmiştir. Çünkü TBDY 2018 yönetmeliğine göre betonarme elemanların boyuna donatıları nervürsüz (düz) donatı çeliği ile düzenlenmişse, donatı çeliği birim şekildeğiştirme talebi ve plastik dönme talebi 1,5 ile çarpılarak arttırılması gerekmektedir. DBYBHY 2007'de bu koşul bulunmadığından iki yönetmeliği kıyaslamak için nervürsüz donatıya sahip mevcut okul türü bir binanın seçilmesi yönetmelikleri kıyaslamak adına daha uygun olacağı düşünülmüştür. Analizler doğrusal elastik olmayan değerlendirme yöntemi kullanılarak yapılmıştır. DBYBHY 2007'e göre yapılan çözümler artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemiyle, TBDY 2018'e göre yapılan çözümler ise artımsal eşdeğer deprem yükünün TBDY 2018'de karşılığı olan tek modlu itme yöntemi ile yapılmıştır. Kesitlerin moment eğrilik analizleri ve plastik mafsal özelikleri ile binanın itme analizleri için SAP 2000 programından faydalanılmıştır. İki yönetmeliğin performans sonucları kıyaslandığında yönetmelikler arasındaki uyumsuzluğun 50 yılda aşılma olasılığı %2 olan depremler için olduğu tespit edilmiştir. 50 yılda aşılma olasılığı %2 olan depremler için binanın Y doğrultusu DBYBHY 2007'e göre hedef performans seviyesini sağlıyorken, TBDY 2018'e göre hedef performans seviyesini sağlayamadığı belirlenmiştir. Her iki aşılma olasılığı ve iki doğrultusunun en elverişsiz olanı dikkate alındığında bina her iki yönetmeliğe göre de hedef performans seviyesini sağlayamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the earthquake performance of an existing school-type building with a curtain-framed structural system with longitudinal reinforcements arranged with non-ribbed reinforcement steel was determined according to both DBYBHY 2007 and TBDY 2018 earthquake regulations, and the two regulations were compared based on the results. Particular attention was paid to the longitudinal reinforcements of the selected school building to be arranged with non-ribbed reinforcement steel, because according to the TBDY 2018 regulation, if the longitudinal reinforcement of the reinforced concrete elements is arranged with non-ribbed reinforcement steel, this steel should be multiplied by the strain request and the plastic rotation request by 1.5 needs to be increased. Since there was no such requirement in DBYBHY 2007, it was thought that it would be more appropriate to choose an existing school-type building with non-ribbed reinforcement to compare the two regulations. Analyses were carried out using the non-linear elastic evaluation method. The solutions that were made according to DBYBHY 2007 were prepared through the incremental equivalent earthquake load method, and the solutions that were made according to TBDY 2018 were prepared by using the single mode pushover method, which corresponds to the incremental equivalent earthquake load method in TBDY 2018. SAP 2000 program was used for moment curvature analysis of sections and plastic hinge properties and pushover analysis of the building. The comparison between the performance results of the two regulations illustrated that the incompatibility between the regulations is for earthquakes with a 2% probability of exceeding in 50 years. It has been determined that while the Y direction of the building has achieved the target performance level according to DBYBHY 2007 for earthquakes with a probability of exceeding 2% in 50 years, it cannot achieve the target performance level according to TBDY 2018. Considering the possibility of exceedance and the most unfavorable of both directions, the building could not achieve the target performance level according to both regulations.