Gelibolu Yarımadasında kızılçam (Pinus bruta ten) ağaçlandırma alanlarının toprak özellikleri ve boyalanmaya etkileri
  1. Tez No: 66330
  2. Yazar: LÜTFİYE ÖLÇÜCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ERUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ill oz Araştırmanın yapıldığı Kabatepe-Conkbayırı mevkii Çanakkale ili il sınırları içinde ve Akdeniz ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklim özelliği gösteren Marmara Bölgesi ikliminin güney bölümünün etkisindedir. Bu araştırma ile pliosen tortullarından oluşmuş topraklar üstünde teraslama ile toprak işlenerek yapılmış olan kızılcam ağaçlandırmalarının toprak özellikleri ortaya konulmaya çalışılmış ve buna bağlı olarak da kızılçamlardaki gelişme incelenmiştir. ABSTRACT SOIL PROPERTIES OF CALABRIAN PINE (Pinus brutia Ten.) PLANTATIONS IN GELİBOLU PENINSULA AND THEIR EFFECTS ON HEIGHT GROWTH This study was carried out in Kabatepe-Conkbayırı near Çanakkale province. The area is located on transition zone between Mediterranean and Black-Sea climatic zone. This climate type is called the south Marmara climatic Zone. The aim of this study, is to find out soil proferties of Calabrian pine (Pinus brutia Ten.) plantation which estoblished on the terraces haing the soils derived from pliosen sedimetary rocks and the effects of the soils on height growth.
Özet (Çeviri)