Gömülü cisimlere ilişkin ters saçılma
- Tez No: 66331
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Öz Bu çalışmada, elektromagnetik özellikleri belirli bir yan uzaya gömülü! bulunan, doğrultusu önceden bilinen sonsuz uzun bir silindirik cismin yerinin ve bünye parametrelerinin, silindirik bir kaynaktan üretilen silindirik dalgalar yardımıyla ortaya çıkarılması için geliştirilen bir yöntem ayrıntılı olarak incelenmiştir. Burada problem önce sözkonusu gömülü cismi belirlemeye yarayan cisim fonksiyonunun sağladığı bir integral denkleme indirgenmiş, daha sonrada bu integral denklem, değişkenlerden bakımından Born yaklaşıklığına dayalı kesin spektral yöntemine dayanan bir gösterilim kullanılarak çözülmüştür. ABSTRACT In this study the inverse scattering problems whose aim is to recover the geometrical (location and shape) as well as the physical (constitutive parameters) properties of an inaccessible buried body by considering its effect on the propagation of cylindrical certain waves have become one of the most important research topics for twenty years. First; the material function of the problem will be reduced to an integral equation, later; this integral equation will be solved from variables point of view according to Born approach.
Özet (Çeviri)