Uluslararası pazarda stratejik marka yönetim süreci, uluslararası beyaz eşya pazarında faaliyet gösteren Türk markası üzerine inceleme
Strategic brand management process on international market, an investigation on Turkish brand which operates on international white goods market
  1. Tez No: 663308
  2. Yazar: ESRA KAHRUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUZİYE COP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Uluslararası pazarlar; rekabet düzeyi yüksek ve değişken dinamikleri olan pazarlardır. Bu pazarlarda kendine yer edinmek isteyen işletmelerin elindeki en etkili güç ise markaları olmaktadır. Markalarını stratejik boyutta yönetebilen işletmeler, güçlü bir marka denkliği ve müşteriyle derin bağlar yaratmakta, bu da kendilerine başarı olarak geri dönmektedir. Bu bağlamda çalışma; uluslararası beyaz eşya pazarında yer alan bir Türk markasının stratejik marka yönetim sürecini kapsayan bir incelemeden oluşmaktadır. Çalışmanın inceleme kısmı, ilgili işletmenin Varşova'daki merkezinde bulunan Marka Müdürü ile yarı yapılandırılmış mülâkat tipi görüşme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, uluslararası pazarlarda başarı sağlamak isteyen diğer Türk markalarına örnek teşkil etmesi açısından, pazarlama bilimi için teorik bilgilerin pratikteki karşılığını anlamak açısından ve profesyonel kariyer hayatını uluslararası stratejik marka yönetimi üzerine yapmak isteyenlere rehber olması açısından önem arz etmektedir. Çalışma sonucuna göre, teori ile pratik arasında uyum bulunmuştur. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde uluslararası pazarlama ve marka yönetimine ilişkin temel kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümünde stratejik marka yönetim sürecine detaylı olarak yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde, ikinci bölüme ilişkin yazın taraması yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise çalışmanın inceleme aşamasına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise inceleme bulgularının değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
International markets are the markets which has high level competetion and variable dynamics. The most effective power in the hands of companies that want to take their place in these markets is their brands. Companies that can strategically manage their brands create strong brand equity and deep ties with customers, which is a success. According to this context, this study consists of a investigation that regarding the strategic brand management process of a Turkish brand on the international white goods market. The investigation part of the study was carried out by making a semi-structured interview type with the Brand Manager at the headquarters of the relevant company in Warsaw. The study is important in terms of setting an example for other Turkish brands that want to achieve success on international markets, understanding the practical equivalent of theoretical knowledge for marketing science, and guiding those who want to make their professional career on international strategic brand management. According to the results of the study, a harmony was found between theory and practice. The study consists of four chapters. In the first chapter, basic concepts of international marketing and brand management are explained. In the second chapter, the strategic brand management process is given in detail. In the third chapter, the literature on the second part was reviewed. In the fourth chapter, the investigation phase of the study is given. In the conclusion part, evaluation of the investigation findings is included.