TBMM hükümetleri döneminde Müdâfaa-i Millîye Vekâleti (3 Mayıs 1920-29 Ekim 1923)
Ministry of National Defense in the period of Grand National Assembly of Turkey governments (3 May 1920-29 October 1923)
  1. Tez No: 663334
  2. Yazar: FEYYAZ KARINCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
19. yüzyıldan itibaren dünya genelinde modern muharebe tekniklerinin gelişmesiyle beraber orduların ikmal, iaşe ihtiyaçları ön plana çıkmış, bu doğrultuda bu ihtiyaçları ve organizasyonları yönetecek kurumlara gerek duyulmuştur. Osmanlı Devleti'nde 19. yüzyılda bu organizasyonu sağlamakla Seraskerlik Makamı görevli kılınmıştır. Seraskerlik Makamı ise 1908 yılında kapatılarak görevini Harbiye Nezâretine devretmiştir. Osmanlı Devleti'nin 1918 yılında imzaladığı Mondros Mütarekesi ile beraber toprakları İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmeye başlanmıştır. Bunun sonucunda Türk halkı haksız işgallere karşı teşkilatlanarak Mustafa Kemal Paşa öncülüğünde bağımsızlık mücadelesine girişmiştir. 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla beraber, bu bağımsızlık mücadelesinin etkin şekilde sürdürülmesi için Osmanlı Devleti'ndeki Harbiye Nezâretinin görevleri yeni kurulan hükümette Erkân-ı Harbiye-i Umûmiye Vekâleti ile Müdâfaa-i Milliye Vekâleti arasında paylaştırılmıştır. Millî Mücadele boyunca Müdâfaa-i Milliye Vekâleti ordunun idare, ikmal ve seferberlik işleriyle Erkân-ı Harbiye-i Umûmiye Vekâleti ise ordunun, eğitim, harekât ve istihbarat görevlerini üstlenecektir. Müdâfaa-i Milliye Vekâletine bu dönem üç komutan Vekillik yapmıştır. Bu Vekiller sırasıyla Fevzi (Çakmak) Paşa, Refet (Bele) Paşa ve Kâzım (Özalp) Paşa'dır. Kritik bir görevi üstlenen Müdâfaa-i Milliye Vekâleti bağımsızlık mücadelesi verilen bu dönemde büyük bir gayretle çalışmalarını sürdürmüştür. Her çeşit, silah, mühimmat, cephane, muharebe gereçleri, fennı̂ malzeme, tahkimat, uçak ikmali, canlı cansız ulaştırma araçları, bu ihtiyaçların üretimi ve onarımı ile Müdâfaa-i Milliye Vekâleti ilgilenmiştir. Ayrıca akaryakıt ikmal ve dağıtımı, ordunun içecek, yiyecek, teçhizat, donatım, ikmal faaliyetleri, subay ikmali ve atamaları, sağlık ve veteriner işleri de Vekâletin sorumluluğundadır. Bu çalışmada Millî Mücadele boyunca Müdâfaa-i Milliye Vekâletinin önemi irdelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the 19th century, with the development of modern combat techniques throughout the world, the supply and subsistence needs of the armies came to the fore, and accordingly, institutions that would manage these needs and organizations were needed. In the Ottoman Empire in the 19th century, the Seraskerlik Authority was appointed to provide this organization. The Seraskerlik Authority was closed in 1908 and transferred its duty to the Ministry of War. With the Armistice of Mondros, signed by the Ottoman Empire in 1918, its lands began to be occupied by the Entente States. As a result, the Turkish people were organized against unjust invasions and started a struggle for independence under the leadership of Mustafa Kemal Pasha. On April 23, 1920 with the opening of Turkey's Grand National Assembly, the task of the Ministry of War in the Ottoman Empire to sustain effectively in the struggle for independence was divided between the newly formed government in the General Staff and Ministry of National Defense. During the War of Independence, the Ministry of National Defense will undertake the administration, supply and mobilization of the army, and the Military Ministry of War, training, operation and intelligence. During this period, three commanders acted as Deputies to the Ministry of National Defense. These deputies are Fevzi (Çakmak) Pasha, Refet (Bele) Pasha and Kâzım (Özalp) Pasha respectively. The Ministry of National Defense, which assumed a critical task, continued its activities with great effort during this period of independence struggle. All kinds of weapons, ammunition, ammunition, combat equipment, scientific equipment, fortification, aircraft supply, living and lifeless transportation vehicles, the Ministry of Defense took care of the production and repair of these needs. In addition, fuel supply and distribution, beverage, food, equipment, equipment, supply activities of the army, officer supply and appointment, health and veterinary affairs are also under the responsibility of the Ministry. In this study, the importance of the Ministry of National Defense during the War of Independence will be examined.