Hz. Muhammed'in hayatı ile Hz. Yusuf'un hayatının değerler eğitim açısından Kur'an bağlamında mukayesesi
The comparison of the life of the Prophet Muhammad and the life of the Prophet Yusuf in contex of Qur'an, in the terms of values education
- Tez No: 663335
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Istırap ve sıkıntıların olduğu yerde ihtişamdan bahsedilebilir mi? İşte Hz. Muhammed ve Hz. Yusuf'un yaşam serüveni bize bu sorunun cevabını veriyor. Allah'a ve gücüne iman, devamında derin ve bir o kadar da özel olan hayal ve arzulara zafer kazandırmak ancak samimiyet ve bağlılıkla elde edilebilir. Kur'an bizi her yaşta olgunluğa ulaştıracak değerleri içerisinde barındıran bir cevherdir. Saklı olan bu cevherin önce farkına varıp ardından onu gün yüzüne çıkarmayı başarmak gerekir. Hayattaki en gerçek başarı ise insanın öğrendiğini eylemine aktarabilmesidir. Huzurunda saygıyla boyun büktüğün tek bir İlah, kalbine, zihnine ve sosyal hayatına yansıttığın bir ahlâk, yürekten hissedilen ve hissettirilen sevgi, yaşadığın ve yaşattığın adalet, uçan kuşlar gibi bir tevekkül, ruhunun derinliklerden hesapsızca kopup gelen bir dua her şeyi değiştirebilir.
Özet (Çeviri)
Can glory be mentioned where there is suffering and adversity? Here is The Prophet Muhammad and the Prophet Yusuf's life adventure gives us the answer to this question. Faith in Allah and his power, victory over dreams and desires that are deep and so special in its continuation, can only be achieved with sincerity and devotion. The Qur'an is an ore that contains the values that will bring us to maturity at any age. It is necessary to first realize this hidden ore and then succeed in exposing it. The real achievement in life is that a person can transfer what he has learned to his action. A single God that you bow to with respect in your presence, a morality that you reflect in your heart, mind and social life, love that is felt and felt from the heart, justice that you live and live, trust like Flying Birds, a prayer that is unaccountably torn from the depths of your soul can change everything.