Zirkonyum oksitli katı elektrolitlerin hazırlanması
  1. Tez No: 66335
  2. Yazar: MEHMET ALİ FARUK ÖKSÜZÖMER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV öz ZrO2 Esaslı Solid Elektrolitlerin Hazırlanması Katı oksit yakıt hücrelerinde kullanılan zirkonyum oksit levhaların film döküm yöntemiyle hazırlanması amacıyla, zirkonyumdioksit organik ortam içerisinde dağıtılarak homojen döküm çamuru hazırlanmış ve bu çamurdan elde edilen ham filmler çeşitli sıcaklıklarda ve sürelerde sinterlenerek ele geçen seramik ürünlerin yoğunlukları belirlenmiştir. Ham film eldesinde iki tip zirkonyumdioksit kullanılmış olup, ilk kısımda kararlı hale getirilmemiş ve ortalama tane boyu 1^m' den büyük olan zirkonyumdioksit ile çalışılmış, elde edilen bükülebilir ham filmler, 1400- 1700°C lerde sinterlenmiştir. Sinterieme işleminden sonra mekanik dayanımı olan ürünler elde edilememiştir. Döküm çamuruna bir polizirkonoksan katılması da, sinterieme özelliklerine olumlu bir katkı sağlamamıştır. İkinci kısımda %8(molar) Y203 ile kararlı hale getirilmiş ince taneli (0.2- 0.4|im) zirkonyumdioksit ile çalışılmıştır ve toplam organik madde oranının ve bağlayıcı/plastikleştirici oranının bükülebilir ham film eldesine etkisi incelenmiştir. Ayrıca bu oranların seramik ürünün yoğunluğuna etkisini incelemek amacıyla ham filmler 1 400-1 700°C'lerde belirli sürelerle sinterlenmiştir. Organik madde oranı azaldıkça ve sinterieme süresi arttıkça yoğunluğun arttığı, ayrıca döküm çamurına polizirkonoksan ilavesinin son yoğunluğa, olumlu bir katkı sağlamadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Preparation of 2K>2 Based Solid Electrolytes In order toprepare Zr02 ceramic sheets to be used in solid oxide fuel ceils Zr02 was dispersed in organic medium to yield homogenious casting slurry and green filmcastings were sintered at different temperatures for various periods and density of ceramic products were determined. Two types of Zr02 were used to prepare green films. For first part of the work unstabiitzed Zr02 of avarage particle size bigger than 1jim. was used and the flexible films were sintered at 1 400-1 700°C. Sinterization did not yield ceramic products with mechanical strength. Addition of a Polyzirconoksan(PZO) to casting slurry did not provide improvement of sintering properties. For the second partof the work, 8%(molar) Y203 stabilized Zr02 with fine! particle size (0.2-0.4|im) was used and the effect of total organic substance ratio and binder/plasticizer ratio on production of flexible green films was investigated. Furthermore, in order to investigate the effect of these ratios on the final ceramic product density, these films were sinterized for various periods at 1 400-1 700°C. It was determined that decreasing organic component ratio and increasing sintering time, increased the density and furthermore, addition of PZO to casting slurry did not have positive effect on the final density of the product.