Denizde petrol kirliliğinin adsorbsiyon yöntemi ile giderilmesi
The removing of oil pollution from the sea by adsorption method
- Tez No: 66336
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV öz DENİZDE PETROL KİRLİLİĞİNİN ADSORPSİYON YÖNTEMİ İLE GİDERİLMESİ Ham petrol ve petrol ürünlerinin dünya ekonomisinde önemli bir yeri vardır ve bu ürünlerin tüketimi oldukça fazladır. Dünya üzerinde petrolün elde edildiği yer ile işlendiği veya kullanıldığı yerler farklı bölgeler olduğundan bir yerden diğerine nakli gerekmektedir. Petrol ve petrol ürünlerinin taşınması sırasında bazı özel metodlar gereklidir. Petrolün yüklenmesi, boşaltılması sırasında ve özellikle tanker kazalarında denize dökülen petrolün temizlenmesinde bazı zorluklarla karşılaşılır. Bu çalışmada özel olarak hazırlanmış Polistiren, Polieter Sülfon ve Poliakrilamid polimerleri adsorban olarak kullanılmıştır. Uygulanan yöntem, petrol ile kaplanmış bölgeden petrolün giderilmesinde oldukça başarılıdır. Polistirenin adsorpsiyon veriminin diğer polimerlerden daha üstün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE REMOVING OF OIL POLLUTION FROM THE SEA BY ADSORPTION METHOD Petroleum and petroleum products are very important matter for transportation all over the world. Because of the regions of obtained petroleum and petroleum products and the regions of consumption of petroleum are different. Therefore it is necessary to transportation from one region to another. The transportation of petroleum is also very important and needs some special methods. Especially, during the tanker accidents it gives some difficulties to clean water. Adsorption is also one of the method to use removing petroleum from the sea. For this purpose in this study we use some polymers specially prepared. This method removal of the oil from the sea covered by oil is successful. Polystyrene, Polyether Sulphone and Polyacrylamide prepared in this study have been used as an adsorbents. It was found that adsorption efficiency of polystyrene was superior to the other polymers.