Sol-gel filmlerinin mor-ötesi bölgede optik geçirgenliğinin incelenmesi
The investigation of the optical transmitance of thin films in UV region
  1. Tez No: 66334
  2. Yazar: METİN BOLCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BULAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
IV oz SOL-GEL FİLMLERİNİN MOR ÖTESİ BÖLGEDE OPTİK GEÇİRGENLİĞİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı Sol-Gel yöntemi ile hazırlanan tungstenoksit (Wo3), tantalum pentoksit (TaaOs), titaniumoksit (TİO2), vanadiumpentoksit (V2O5) filmlerini hazırlamak ve elde edilen filmlerinin optik ve yapısal özelliklerini mor ötesi bölgede tespit etmektir. Filmlerin kaplanmasında döndürme ve daldırma yöntemleri kullanıldı. Filmlerin optik özelliklerini ve yapısal özelliklerini belirlemek için UV- Visible, FTIR Spektrometreleri, SEM ve X - ışını difraktometresi kullanıldı. Optik geçirgenlik, dalga boyu eğrileri UV- Visible Spektrometresinde çizildikten sonra Swanepoel(11) yöntemi kullanılarak kırılma indisi, absorbsiyon sabiti gibi... özellikleri çıkartıldı ve optik band aralığı saptandı. ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE OPTICAL TRANSMTTANCE OF THIN FILMS IN UV REGION The aim of this research is to determine the optical and structral properties of tungsten oxide (WO3), tantalium pentoxide (Ta205) titanium oxide (TİO2) and vanadium pentoxide (V2O5) thin films in the UV region, prepared by Sol-Gel method. The films were prepared by dipping and spinning techniques. The optical and structural properties of these thin films was examined by using UV- Visible, Fourier Transform Infrared spectrometers (FTIR), Scanning Electron Microscope (SEM) and X- Ray difractometers (XRD). The optical properties of the sol-gel deposited films were evaluated by using transmittance spectrum, Swanepoel method were used for the optical modeling.
Özet (Çeviri)
IV oz SOL-GEL FİLMLERİNİN MOR ÖTESİ BÖLGEDE OPTİK GEÇİRGENLİ?İNİN İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı Sol-Gel yöntemi ile hazırlanan tungstenoksit (Wo3), tantalum pentoksit (TaaOs), titaniumoksit (TİO2), vanadiumpentoksit (V2O5) filmlerini hazırlamak ve elde edilen filmlerinin optik ve yapısal özelliklerini mor ötesi bölgede tespit etmektir. Filmlerin kaplanmasında döndürme ve daldırma yöntemleri kullanıldı. Filmlerin optik özelliklerini ve yapısal özelliklerini belirlemek için UV- Visible, FTIR Spektrometreleri, SEM ve X - ışını difraktometresi kullanıldı. Optik geçirgenlik, dalga boyu eğrileri UV- Visible Spektrometresinde çizildikten sonra Swanepoel(11) yöntemi kullanılarak kırılma indisi, absorbsiyon sabiti gibi... özellikleri çıkartıldı ve optik band aralığı saptandı. ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE OPTICAL TRANSMTTANCE OF THIN FILMS IN UV REGION The aim of this research is to determine the optical and structral properties of tungsten oxide (WO3), tantalium pentoxide (Ta205) titanium oxide (TİO2) and vanadium pentoxide (V2O5) thin films in the UV region, prepared by Sol-Gel method. The films were prepared by dipping and spinning techniques. The optical and structural properties of these thin films was examined by using UV- Visible, Fourier Transform Infrared spectrometers (FTIR), Scanning Electron Microscope (SEM) and X- Ray difractometers (XRD). The optical properties of the sol-gel deposited films were evaluated by using transmittance spectrum, Swanepoel method were used for the optical modeling.