Primer biliyer kolanjit hastalarında yaşam süresi ve mortalite ile ilişkili faktörler
Survival and mortality related factors in patients with primary biliary cholangitis
  1. Tez No: 663378
  2. Yazar: AHMET ALP UNAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULUS SALİH AKARCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Primer Biliyer Kolanjit (PBK), küçük safra yollarının harabiyeti ile seyreden otoimmun bir hastalıktır. Hastalar asemptomatik olabildiği gibi karaciğer sirozu bulguları da gösterebilirler. PBK, iyi huylu bir hastalık gibi algılanmasına karşın; tanının atlandığı ya da takip ve tedavinin aksatıldığı vakalarda, hayat kalitesinde ciddi düşüşlere hatta ölüme yol açabilmektedir. Bu retrospektif kohort çalışma ile hem 3. basamak bir merkez olarak hastalıktaki deneyimi ortaya çıkarmak, hem de PBK hastalarında, laboratuvar verileri ve tanımsal özelliklerin ölüm ve hastalık prognozu üzerine etkilerini göstermek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Hepatoloji Polikliniği'nde 1995-2019 yılları arasında veritabanına PBK tanısı ile kaydedilen 425 hasta dosyası taranmıştır. Dahil edilme kriterlerine uyan 256 hastanın dosyaları incelenmiştir. Hastaların cinsiyetleri, tanı yaşları, tedavi başlama tarihleri, başvuru nedenleri, eşlik eden hastalık verileri not edilmiştir. Ayrıca tedavi öncesi, tedavinin 3., 6. ve 12. aylarındaki sonuçları kaydedilmiştir. Takip esnasında nakil olan hastaların nakil tarihleri, ölen hastaların ölüm tarihi ve ölüm nedenleri de verilere dahil edilmiştir. Ölüm veya karaciğer nakli olma sonlanma noktası olarak alınmıştır. Bulgular: 256 hastanın 234'ü kadın, 22'si erkektir (K:E=11:1). Tanı anındaki yaş ortalaması 53,3±12,2, ortanca değeri 52'dir. Yaş aralığı 17-84 yaş olarak saptanmıştır. Hastaların tanı almasını sağlayan başvuru nedenleri arasında; herhangi bir nedenle yapılan laboratuvar testlerinde saptanan karaciğer enzim yüksekliği %41, kaşıntı %25,8 ve yorgunluk %15,2 olarak yer almıştır. Ortalama takip süresi 132,5±82,6 ay, ortanca değer ise 123,5 ay olarak hesaplanmıştır. Hastaların %45,7'sinde hipertansiyon, %31,3'ünde osteoporoz, %26,6'sında Sjögren sendromu, %16,8'inde hipotiroidi tabloya eşlik etmektedir. Nakilsiz sağkalım oranları; 5 yıllık %90, 10 yıllık %82, 20 yıllık %75 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Primary Biliary Cholangitis (PBC) is an autoimmune disease that affects the intralobular bile ducts of the liver. Patients may present with a wide range of symptoms from completely asymptomatic to signs of cirrhosis. Although PBC is known to be a benign disease, it has insidious and slowly progressive properties and, if not noticed, can lead to serious liver complications. This retrospective cohort aims to show relations between laboratory parameters and the course of the disease as well as reveal the experience of a tertiary center in PBC. Methods: The patients who admitted to Ege University Gastroenterology Department and enrolled to database with diagnosis of PBC are recruited to this study. Of 425 patients, 256 met the inclusion criteria. Collected clinical and laboratory data included gender, year of diagnosis, admission complaints, comorbidities, baseline values and subsequent results in 3rd, 6th, 12th months of treatment. Liver transplantation and death were recorded as endpoints of the study. Results: Out of 256 patients, 234 (91.4%) were women. The mean age at the time of diagnosis was 53,3±12,2 years with a median value of 52. The most frequent admission complaint was abnormalities in liver biochemical tests obtained for other reasons (%41). The proportion of pruritus and fatigue were %25,8 and %15,2 respectively. The mean duration of follow-up was 10,9±6,9 years with a median value of 10,3. Percentages of comorbidities like hypertension, osteoporosis, Sjögren's syndrome and hypothyroidism were %45,7, %31,3, %26,6, %16,8 respectively.