Çocuk evlerinin sosyal uyumdaki rolü üzerine bir meta analiz çalışması
A meta analysis study on the role of children homes in the social adjustment
- Tez No: 663396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ A. ÜNAL BOZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma kurum bakımında kalmakta olan çocuklar üzerine yapılan araştırmaların çocuk evi özelinde incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kurum bakımı elverişli aile ortamı bulunmayan çocukların hem bilişsel hem ruhsal hem de duygusal manada sağlıklı bireyler olarak topluma kazandırılması için devletin sunduğu bir hizmettir. Aksi bir durum olmadığı sürece 18 yaşına kadar her birey çocuktur ve devlet hem kendi anayasasında da hem müdahil olduğu uluslararası sözleşmelerde çocukların koruyucusu olarak gerekli yaptırımları ve tedbirleri uygulamakla mükelleftir. Yapılan araştırmanın çıkış noktası ise çocuk evi bakım modelinin yeterince yaygınlaşması ve bu konu üzerinde birçok çalışmanın gerçekleştirilmiş olmasıdır. Aynı konu hakkında yapılmış farklı araştırmaların tekrara düşme sorunu ile yüz yüze gelmesi olası bir durumdur. Bu alan özelinde oluşturulan çalışmaların amacı çocuklara daha iyi bir yaşam olanağı sunmaktır. Bu sebeple bu konuda yapılmış çalışmaların bir analizini yapmak hem mevcut durumu açıklığa kavuşturmaya hem de bundan sonra bu konuda yapılacak araştırmalara yön göstermeye yardımcı olacaktır. Çocukların daha iyi yaşam şartlarına sahip olması amacıyla yapılabileceklerin neler olduğunu tespit ederek çocukların sosyalizasyon süreçlerinde bir iyileşme sağlanması gerekmektedir. Araştırmada analizi yapılacak toplam 4 kaynak kullanılmıştır. Bunlardan bir tanesi doktora tezi, üç tanesi yüksek lisans tezidir. Yapılan literatür taraması sonucu çocuk evlerinin sosyal uyuma katkısı çevresinde yapılan araştırmalar taranmıştır. Ancak araştırılan konu özelinde tatmin edici miktarda kaynağa ulaşılamamıştır. Araştırma konusu tam olarak karşılayacak araştırmalar seçilerek değerlendirme kriterleri üzerinden gerekli analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to study the socialization of children staying in orphanages. Orphanages are a service provided by the government to ensure that children who do not have an appropriate family environment are brought into society as healthy individuals cognitively, mentally and emotionally. Unless otherwise noted, every individual is a child up to the age of 18 and the state is obliged to implement the necessary sanctions and measures as the protector of children in accordance with its own constitution and the international conventions to which it is a party to. The starting point of the research is that the nursing home model is widespread sufficiently and many studies have been carried out on this subject. Different studies on the same subject may face the problem of repetition, but the aim of these studies is to provide a better life opportunity for children, and an analysis of the studies on this subject may help to clarify the current situation and guide future research. An improvement in the socialization process of the children is needed, and can be achieved by identifying what should be done to ensure that children have better living conditions. A total of 4 sources were used in the study. One of them is a doctoral thesis, while the remaining three are master's theses. As a result of this research, further study on the effect of children's houses on social cohesion was sought. However, a satisfactory amount of research material could not be found on the specific subject matter investigated. Therefore, the necessary analyses were performed on the evaluation criteria by selecting the studies that would explicitly meet the research topic.