Hadisler bağlamında kadınların camide cemaatle namaza katılımı meselesi
In the context of hadith the issue of women's participation in prayer with congregation in the mosque
  1. Tez No: 663398
  2. Yazar: KÜBRA SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde Müslüman kadınların sosyal hayatlarındaki önemli mevzulardan bir tanesi olan camiye gitmeleri meselesi hadisler bağlamında incelenmiş ve ulemanın bu konuyla ilgili günümüze kadar dile getirdiği görüşlere temas edilip, bu görüşler değerlendirilmiştir. Zira tarihsel bağlamda bakıldığında kadınların camiye devam etmesiyle ilgili farklı uygulamalar görmekteyiz. Çalışma, girişi takip eden dört bölümden oluşmaktadır. Girişte çalışmanın konusu, amacı, önemi ve metodu ele alınmaktadır. İlk bölümde, çalışmanın kavramsal çerçevesine ve araştırma için gerekli olan ön bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, Hz. Peygamber (s.a.v.) döneminde kadının mescitlerdeki durumu ve bununla alakalı olarak Hz. Peygamber (s.a.v.)'in tavrı ve tavsiyeleri ele alınmıştır. Bunlara ek olarak da kadının cemaatle kılınan namazlara katılımı meselesi değerlendirilmiştir. Tarihsel olarak, bu bölümün devamı niteliğinde olan üçüncü kısımda, Hz. Peygamber (s.a.v.)'den sonraki süreçlerde, özellikle Hulefa-i Râşidîn döneminde, kadının cemaatten nasıl uzaklaşmaya başladığına ve ilgili tartışmaların ortaya çıkışına sebep olan etkenlere ana hatlarıyla temas edilmiştir. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise kadının tekrar camiye dönüşüne ve camide bulunuşuna dair meselelere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issue of Muslim women going to the mosque, which is one of the important issues in their social life is examined in the context of hadiths and pointed out the views expressed by the scholars with this subject until today, these wievs have been evaluated. Likewise when we look at the historical context, we see different practices regarding women's attendance to mosques. The study consists of four chapters following the introduction. In the introduction are discussed the subject, purpose, importance and method of the study. In the first part are given.the conceptual framework of the study and the preliminary information required for the research. In the second part, the situation of women in mosques in the time of the Prophet and the attitude and advice of the Prophet are discussed. In addition to these, the issue of women's participation in prayers performed with congregation was evaluated. Historically, in the third part, which is a continuation of this chapter. In the processes after the Prophet, especially in the period of Hulefa-i Râşidîn, how women started to move away from the congregation and the factors that led to the emergence of related discussions were outlined. İn the fourth part, which is the last part, the issues regarding the return of women to the mosque and their presence in the mosque are mentioned.