Kolorektal kanser taramaya katılım davranışlarına sağlık okuryazarlık düzeyinin etkisi
The effect of health literacy level on behaviors of participation in colorectal cancer screening
  1. Tez No: 663412
  2. Yazar: ONUR ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN NAZLICAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Adana ilinde yaşayan 40- 70 yaş arasındaki nüfusun sağlık okuryazarlık düzeyinin kolorektal kanser taramasına katılım davranışına etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel tiptedir. Çalışmanın evreni TÜİK 2019 yılına göre Adana'da 40-70 yaş arasında yaşayan 727.647 kişi kabul edilerek örneklem büyüklüğü 323 kişi olarak hesaplanmıştır. Gerekli izinler alındıktan sonra 01.08.2020- 31.10.2020 tarihleri arasında 4 bölüm ve 116 sorudan oluşan veri toplama formu katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) kullanılmıştır. Analizde SPSS 20.0 paket programı yardımıyla frekans analizi, ki- kare testi, student- t testi, basit doğrusal ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study is to investigate the effect of the health literacy level of the population between the ages of 40 and 70 living in Adana on participation behavior in colorectal cancer screening. Materials and Methods: The present study is type of cross-sectional. The population of the study was accepted as 727,647 people living in Adana between the ages of 40-70 according to TUIK 2019 and the sample size was calculated as 323. After obtaining the necessary permissions, between 01.08.2020 and 31.10.2020, the survey that consists of 4 parts, 116 questions was applied to the participants by using the face-to-face interview method. Health literacy levels of participants with Turkey Health Literacy Scale-32 (Tsoy-32) were assessed. Frequency analysis, chi-square test, student-t test, simple linear and logistic regression analysis were used in the analysis with the help of SPSS 20.0 package program. A p-value of