Piyasada 'hayıt' (Agni casti fructuc) olarak satılan bazı bitki materyalleri üzerinde farmakope analizi çalışması
Pharmacopoeia analysis of some 'chaste tree' (Agni casti fructus ) plant materials those are sold in the market
- Tez No: 663411
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRMIZIBEKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Vitex agnus-castus (Verbenaceae) Türkiye'de hayıt olarak bilinmekte olup, Güney, Batı ve Kuzey Anadolu'da yaygın olarak yetişen önemli bir tıbbi bitkidir. M.Ö. IV. yüzyıldan bu yana bilinmekte olan V. agnus-castus bitkisi kısırlık, kadınlarda menstrual siklus düzensizliklerinde, premenstrual sendrom şikayetlerinde ve menopozun ilk evresinde görülen şikayetlerin giderilmesinde kullanılmaktadır. Bitki üzerinde yapılan fitokimyasal araştırmalar bitkinin; iridoit glikoziti, flavonoit, fenolik asit, diterpen ve uçucu yağ yapısında sekonder metabolitler içerdiğini ortaya konmuştur. Biyolojik aktivite çalışmalarında bitkinin antimikrobiyal, antioksidan, antikanser, nöroprotektif ve hipoglisemik aktivitelere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, İstanbul ilinde piyasada hayıt olarak satılan drogların Avrupa Farmakopesi 7.0'daki monografta yer alan özelliklere uygunluğunun araştırılarak, kalite parametrelerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda piyasadan temin edilen 14 farklı hayıt materyali üzerinde yabancı madde analizi, nem tayini, kül tayini, Yüksek Performanslı İnce Tabaka Kromatografisi (YPİTK), Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (YPSK), mikroskopi ve makroskopi deneyleri yapıldı. Piyasada satılan 14 farklı hayıt meyvesi örneği üzerinde yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde 4, 8 ve 14 numaralı materyallerin Avrupa Farmakopesi'nde belirtilen makroskopi, mikroskopi, total kül tayini, yabancı madde tayini, kurutmada kayıp, YPİTK ve YPSK analizi kriterlerine tam uygunluk sağladığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Vitex agnus-castus (Verbenaceae) is known as hayıt in Turkey and is a medical plant that commonly grows in South, West, and North Anatolia. V. agnus-castus plant, known since IV century BC, is used for infertility, menstrual cycle disorders, premenstrual syndrome complaints, and elimination of complaints during the first phase of menopause. Phytochemical researches on the plant revealed that it contains iridoid glycosides, flavonoids, phenolic acids, diterpenes and essential oil. Biological activity studies showed that the plant has antimicrobial, antioxidant, anticancer, neuroprotective, and hypoglycemic activities. The objective of this study was to reveal the quality parameters of drugs that are sold in the market, in Istanbul, by examining the compliance of the features in the monograph in European Pharmacopoeia 7.0. Within this framework, foreign material analysis, moisture determination, ash determination, high-performance thin layer chromatography (HPTLC), high-performance liquid chromatography (HPLC), microscopy and macroscopy experiments were carried out on 14 different of chaste tree fruit materials obtained from the market. According to our studies performed on 14 different chaste fruit samples which are sold in the market, only samples 4, 8 and 14 were determined to be fully compliant with the microscopy, macroscopy, total ash determination, foreign matter determination, loss in drying, HPTLC and HPLC analysis criteria specified in the European Pharmacopoeia.