Yumuşak doku sarkom tanılı hastaların klinik ve patolojik özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the clinical and pathological features of patients with soft tissue sarcoma
  1. Tez No: 663413
  2. Yazar: HALİME EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA YEŞİL ÇINKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve amaç: Yumuşak doku sarkomu (YDS), 50'den fazla heterojen alt tip içeren nadir bir mezenkimalneoplazm grubunu temsil eder. Bu çalışmamızda, merkezimizde takip edilen YDS tanılı hastaların klinik ve patolojik özelliklerini retrospektif olarak inceledik. Gereç ve yöntem:2010-2019 yılları arasında YDS tanısı alan 60 hastanın tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi.Hastaların yaş, cinsiyet, tanı tarihi, laboratuar sonuçları, operasyon tarihi, patolojik alt tip, cerrahi sınır pozitifliği, metastaz varlığı, adjuvan tedavi, tedavi rejimleri ve tedavi bitiş tarihi, nüks varlığı, nüks sonrası aldığı tedavi, ölüm durumu kaydedildi. Hastalıksız ve genelsağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemi ile belirlendi. İstatistik analizlerde p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Soft-tissue sarcoma (STS) represents a rare group of mesenchymal neoplasms comprising more than 50 heterogeneous subtypes. In this study, we retrospectively evaluated the clinical and pathological features of patients with STS who were followed up in our center. Materials and method: The medical records of 60 patients diagnosed with STS between 2010-2019 years were investigated retrospectively. Patients' age, gender, date of diagnosis, laboratory results, operation date, pathological subtype, surgical margin positivity, presence of metastasis, adjuvant therapy, treatment regimens and treatment end date, presence of relapse, treatment received after recurrence, and death status were recorded. Disease-free and overall survival analyzes were determined by the Kaplan-Meier method. In statistical analysis, p 0.05).