Organik maddelerde dielektrik polarizasyon olayının incelenmesi
An investigation of polarization phenomenon on dielectric materials
  1. Tez No: 66342
  2. Yazar: AHMET MURAT SUVARIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ill oz“Organik Maddelerde Dielektrik Polarizasyon Olayın İncelenmesi”Bu çalışmada, nükleik asit veya protein gibi organik materyallerden oluşan dielektriklerin, elektrik alan içinde polarize edilmeleri ve bu polarizasyon işlemi ile yapılan elektrofarez işlemi anlatılmaktadır. Elektrofarez işlemindeki, polarizasyonu sağlayan elektrik alanın elde edilmesi için gerilim ve akım kontrolü sağlayan, mikroişlemci kontrollü bir elektrofarez güç kaynağı elektronik devresi tasarlanarak imal edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla gerilim katlamalı bir gerilim kaynağı tasarlanmış ve Philips tarafından üretilen MAB 8400 mikroişlemci kullanılarak katlanan gerilim ve akım kontrol edilmiştir. Daha sonra yapılan güç kaynağı ile elektrofarez işlemleri yapılarak, cihazın laboratuvarlarda kullanılan güç kaynaklan ile arasındaki olumlu ve olumsuz yanlan incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT“An Investigation of Polarization Phenomenon on Dielectric Materials”In this work, polarization of dielectrics made of organic materials like nucleic acids or proteins in an electric field and the electrophoresis done by this polarization process was explained to obtain electric field which supplies the electrophoresis in the polarization process, A power supply for electrophoresis which was controled by a microprocessor and which contrails voltage and current was aimed to produce by designing an electronic circuits. For this, a voltage source that is voltage multiplier was designed. Voltage and current, controlled by MAB 8400 microprocessor which is produced by Philips. Then making the electrophoresis process with the power supply and compared with the other power supplies in the laboratory. The results has compared with the literature values and discussed.