Calculation of the thermodynamic and spectroscopic quantities in molecular crystals close to the phase transitons
Faz geçişi yakınında moleküler kristallerin termodinamik ve spektroskopik niceliklerinin hesaplanması
- Tez No: 285732
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT YURTSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında amonyum halojenlerin (NH4Cl, NH4I), tris-sarkozin kalsiyum klorür (TSCC) ve tris-sarkozin kalsiyum bromür (TSCB) gibi ferroelektrik kristallerin, karbon tetraklorür (CCl4) ve s-triazin (C3N3H3) gibi organik bileşiklerden oluşan bazı maddelerin faz geçişi yakınında spektroskopik ve termodinamik niceliklerini çalışmaktayız. İncelenen maddelerin çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri kritik nokta yakınlarında ölçülmüş ve literatürde rapor edilmiştir.Bu çalışmada, literatürdeki deneysel veriler kullanılarak, amonyum halojenlerde frekans kayması, şiddet ve bant genişliği gibi spektroskopik nicelikler sıcaklık ya da basıncın fonksiyonu olarak hesaplanmaktadır. Bu bileşiklerdeki spektroskopik parametreler kristalin hacmi ve öz ısıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca karbon tetraklorürün katı ve sıvı fazlardaki deneysel verileri kullanılarak öz ısısı, ısısal genleşmesi ve eşsıcaklıklı sıkıştırılabilirliği gibi termodinamik nicelikleri de hesaplanmaktadır.Bu tez çalışmasının diğer bir bölümünde TSCC ve TSCB bileşikleri için sabit basınçlarda anlık polarizasyon ve dielektrik alınganlık değerlerinin sıcaklık bağımlılığı incelenmektedir. Ayrıca s-triazin için sönüm sabitinin sıcaklık bağımlılığı da I-II faz geçişi yakınında hesaplanmaktadır. Bu fiziksel niceliklerin kritik davranışlarını hesaplamak için literatürde yer alan gözlemleri esas alarak teorik modelleri kullanmakta ve sonuçları yine gözlenmiş verilerle karşılaştırmaktayız. Literatürden alınan çeşitli deneysel çalışmalar bize hesaplanan ve literatürde gözlemlenen verileri örtüştürmek için kullanılacak doğru yöntemi bulma fırsatı vermektedir.Bu çalışma bize çalışılan maddelerin kritik üs değerlerini ve faz geçişi türlerini farklı teorik modellerde öngörüldüğü biçimde doğrulayarak onların kritik davranışlarını daha iyi anlayabilme olanağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
We study in this thesis work the spectroscopic and thermodynamic quantities of some substances such as ammonium halides (NH4Cl, NH4I), ferroelectric crystals of tris-sarcosine calcium chloride (TSCC), tris-sarcosine calcium bromide (TSCB), organic compounds of carbon tetrachloride (CCl4) and s-triazine (C3N3H3) close to the phase transitions. Various physical and chemical properties of those materials have been measured near the critical points and have been reported in the literature.In this study, the spectroscopic parameters of the frequency shifts, intensity and bandwidths are calculated as functions of temperature or pressure near the phase transitions in ammonium halides using the experimental data from the literature. The spectroscopic parameters are related to the crystal volume and the specific heat in these compounds. The thermodynamic quantities of the specific heat, thermal expansion and the isothermal compressibility are also calculated in the solid and liquid phases of carbon tetrachloride using the experimental data.In another part of this thesis work, we analyze the temperature dependence of the spontaneous polarization and the dielectric susceptibility at fixed pressures for TSCC and TSCB by using the experimental data from the literature. The temperature dependence of the damping constant for the s-triazine is also calculated here close to the I-II transition. We use the theoretical models on the basis of the observations in the literature to calculate the critical behaviour of these physical quantities and we compare the results with the observed data. Various experimental studies in the literature give us the opportunity to find the proper way of fitting the calculated and observed results.This study gives us the chance of a better understanding of the critical behavior of the studied materials by verifying the values of some critical exponents and the types of transitions as expected by different theoretical models.