Beton kalitesinin taşıma gücüne etkisi
  1. Tez No: 66344
  2. Yazar: A.ERHAN BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
VI ÖZ BETON KALİTESİNİN TAŞIMA GÜCÜNE ETKİSİ Betonu, demir çubuklarla güçlendirilerek oluşturduğu malzemeye“Betonarme”diyen Fransız Mühendis Coignet, ilk patentini aldığı 1855 yılından bugüne, yapı teknolojisi inanılması güç bir hızla gelişti. Malzeme davranışları, üstün deney teknikleri ile belirlenmeye çalışıldı. İhtiyaçlar, insanoğlunu sürekli yeniliklere sürükledi ve yenilikler betonarme davranışının önemini ve bunun bilinmesini zorunlu kıldı. Bu kadar gelişmiş teknolojiye rağmen, yine de betonarmenin davranışı tam olarak bilinememektedir. Bir çok araştırmacı bu konu üzerinde çok uzun çalışmalar yapmış, çeşitli beton modelleri geliştirmiş, ancak değişkenlerin çokluğu dikkate alınarak, bunların içinde davranışın değişmesine etki eden en önemlileri ana değişken olarak gözönüne alınmış ve hesaplara temel teşkil etmiştir. Bu tez çalışmasında, sargı etkili bir beton modeli ile, sargı etkisiz bir beton modeli dikkate alınmış olup, bunun üzerinde beton kalitesi, çelik kalitesi, eksenel yük değişimi, boyuna donatı yüzdesi değişimi, kayma donatısı hacimsel oranı değişimi etkilerinin, kiriş ve kolonlar için, kesit moment taşıma kapasitesi ve sünekliği üzerindeki etkileri, bir bilgisayar programı geliştirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE EFFECT OF THE CONCRETE QUALITY TO LIMIT STATE Building technology has been incredibly progress since 1855. As it is known that, concrete had been powered by iron bars by France Engineer Mr. Coignet, and it is called from that time to now as“Reinforcement.”As a result of this invention, material behaviours have been tried to determine by dominant experiment technics. Humanity has been continuously dragged to novelties by the necessities and novelty has made important of the reinforcement behaviour and its recognition obligatory. In spite of this so much developed technology, it is impossible to know completely behaviour of the reinforcement. Many researchers have made very long studies on this subject. Hence, they have improved miscellaneous concrete models but only most important ones among the various variables have been taken as the main variable due to the superfluous number of the variables. Chosen variables constitute the fundamental of the calculations. In this thesis, a concrete model which takes confinement effect, is taken into consideration as well as the concrete model which not take confinement effect is taken into consideration and quality of the concrete, quality of the steel, axial variation of the load, percentage variation of the longitudinal steel, lateral reinforcement, volumic percentage of spiral steel variation effections is examined by a developed computer program.VIII ŞEKİL LİSTESİ için ct-s ilişkisi 9. Şekil 2.9 Çelik için ct-s ilişkisi 28 10. Şekil 2.10 Beton ve çelik için ct-s ilişkisi 34 11. Şekil 2.11 Genel bir M-cp ilişkisi 37 12. Şekil 2.12 Normal kuvvet değişimine göre genel 37 M-cp ilişkisi 13. Şekil 2.13 İki uç arasındaki dönme 39 14. Şekil 2.14 Hesab için temel alınan, beton ve çelik 40 kesitlerindeki etkileşimIX 15. Şekil 2.15 Karşılıklı etki diyagramı 44 16. Şekil 3.1 Kolon ve Kiriş Enkesiti 49 17 Şekil 3.2 Çelik cr-e Eğrileri 50I. GİRİŞ Betonarme yapıların projelendirilebilmesi için, gerek malzeme karakteristiklerinin gerekse de proje felsefesinin çok iyi bilinmesi gerekir. Keza, bu felsefeye göre, yapılar, öngörülen ömürleri süresince, işletme dışı kalmalarına ya da yıkılmalarına neden olan limit durumlara belirli bir olasılıkla ulaşmayacak biçimde dizayn edilmeleri gereklidir. Betonarme bir yapının tasarımda öngörülen davranışı gösterebilmesi için, yapılan kabullerin, betonarmenin davranışına ters düşmemesi gerekir. Bunun için de, betonarmenin kendine özgü yapısının ve değişik koşullar altındaki davranışının çok yakından bilinmesi gerekir. Yapılar, zaman içinde, işletme yükleri altında, kesitlerin taşıma gücüne ulaşacak şekilde zorlanması sonucunda, dış yüklere karşı koyma yeteneklerini kaybedebilirler. Bunun sonucunda, yapı, amaçlanan mukavemetini kaybeder veya mukavemet açısından olmasa da, işletme açısından sakıncaların doğması kaçınılmaz olur. Bir su deposunun çatlaması sistemin tüm özelliğinin kaybolmasına sebep olur. Bunun sonucunda, işletme kusurları ve aksaklıklar doğabilir. Yapı bu sorunlar altında, kısmen veya tamamen işletim dışı kalabilir hatta, sistem bu etkilerle işletmede fonksiyonelliğini kaybedip yıkılırlar. Buna sebep olan durumlar, limit durumlardır. Bu bağlamda, limit durumları 2 kategoride incelemek mümkündür. 1. Yapının, taşıyıcı sisteminde bir bölümün ya da bütününün yıkılmasına neden olan durum“son limit durum”olarak tanımlanır. Bu durumlara, yapı değişik biçimlerde ulaşabilir. Mesnet çökmesi ya da noktasal yük altında ezilme, aderans ya da ankraj kırılması, elastik ya da elastik olmayan dengenin