Ayak tabanındaki basma basıncının bilgisayar ile analizi
  1. Tez No: 66345
  2. Yazar: A.UFUK GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTNCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
V. ÖZET AYAK TABANINDAKİ BASMA BASINCININ BİLGİSAYAR İLE ANALİZİ Bu tez çalışmasında ayak tabanındaki basma basıncı dağılımının analizini yapmak üzere bilgisayar destekli bir veri toplama ve görüntüleme sistemi gerçekleştirilmiştir. Sistemin yapısı üç ana bölümden oluşmuştur. Bunlar, basma basıncına duyarlı bir platform, platformu bilgisayardan gelen adres bilgisine göre tarayan ve veri iletişimini sağlayan kontrol devresi ve pascal dilinde yazılmış olan programın üzerinde çalıştırıldığı bilgisayardır. Sistemde kullanılan basınç platformu, direnç değişim yöntemi ile tasarlanmıştır. Bunun için normalde direnci çok yüksek olan fakat üzerine uygulanan basınçla ters orantılı olarak direnci azalan karbonlu lastik kullanılmıştır. Bu lastik, şeritler halinde kesilerek platformdaki matrisin satırları oluşturulmuş ve bunlar satır çoğullayıcılarına bağlanmıştır. Her satırın aynı numaralı elemanı birbirine diyotlarla bağlanarak sütunlar oluşturulmuştur ve bunlar da sütun çoğullayıcılarına bağlanmıştır. Pascal dilinde yazılan programla giriş/çıkış portlarına uygun anlarda okuma ve yazma bilgisi gönderilerek basınç platformunun adreslenmesi ve üzerindeki basınç bilgisinin okunması gerçekleştirilmiştir. Platformdan analog büyüklük olarak alman basınç bilgisi kuvvetlendirilip dijitale çevrilerek hafızada saklanmıştır. Hafızada matris olarak saklanan bilgi, kullanılan programla grinin tonları şeklinde görüntülenerek elde edilen bu görüntüler dosyalar halinde hard diske kaydedilmiştir. Platformun her noktasından alman basınç bilgisinin kuvvet-zaman eğrileri teşhis amacıyla ekranda çizdirilmiş, program basit bir menü sistemiyle kullanıcının rahat kullanabileceği duruma getirilmiştir. 32
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY ANALYSIS OF PRESSING PRESSURE ON THE SOLE OF THE FOOT BY COMPUTER In this thesis, a computer aided data acquisition and monitoring system is implemented to analyze the distribution of the pressing pressure on the sole of the foot. The structure of the system consists of three main' parts: A platform which is a 22x48 matrix sensitive to pressing pressure, a control circuit scanning the platform and managing the data transfer, and a computer which executes the program written in Pascal computer programming language. The pressing platform used in the system designed by variable resistance technique. To achieve this, a rubber material whose resistance changes inversely proportional to the pressure applied on it is used. The rows of the matrix are built from those rubber strips and they are connected to row multiplexers. Matrix elements in the same column are connected to each other with diodes and to the column multiplexers. The program written in Pascal coordinates data communication from and to input/output ports. The pressure that is an analog quantity obtained from the matrix is amplified and digitized and saved in the memory. This information is monitorized in grey-level format and image is saved in the hard drive. For each element of the matrix force-time curves graphed for diagnostic purposes. The program is designed to be user-friendly with easy menu selections for each function like load, save..etc. 33