Preterm eylemde betametazon ve deksametazon uygulanmasının fetal kalp hızı değişimi ve fetal vücut hareketlerine etkileri
Antenatal betamethasone compared with dexamethasone in terms of fetal heart rate variability and fetal body movements
  1. Tez No: 663448
  2. Yazar: ARZU YURCİ
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Preterm eylem 20. gebelık haftasından sonra 37. Gebelik haftasından önce,doğum kilosundan bağımsız olarak gerçekleşen doğum eylemine denir. Erken doğum insidansı giderek artmakta ve neonatal mortalite ve morbiditenin en önemli nedeni olmaya devam etmektır. Antenatal kortikosteroidler erken doğum riski olan gebelerde fetal akciğer matürasyonunu arttırmak ve prematür eylem sonucunda doğan bebekleri respiratuvar distres sendromundan koruyarak fetal ve neonatal morbidite ve mortaliteyi en aza indirmek amacıyla uygulanmaktadır.Bu çalışmamızda kliniğimize preterm eylem tanısı ile yatırılan hastalarda akciğer matürasyonunu artırmak amacı ile kullanılan betametazon ve deksametazonun fetal kalp hızı değişimi ve fetal vücüt hareketlerine etkilerininin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Preterm labor occurs between 20th and 37th gestational week which is regardless of the birth weight. The incidence of preterm birth is increasing and continues to be the leading cause of neonatal mortality and morbidity. Antenatal corticosteroids are used for pregnant women at risk of preterm labor to reduce fetal mortality and morbidity by increasing fetal lung maturation and preventing the fetus from respiratory distress syndrome. In this study, we aimed to evaluate the effects of antenatal dexamethasone and betamethasone on fetal heart rate variability and fetal body movements.