Yavaş şehir (cittaslow) hareketinin sağlıklı şehirler bağlamında değerlendirilmesi: Abbiategrasso (İtalya) yerleşimi üzerinde bir inceleme
Evaluation of the slow city (cittaslow) movement in the context of healthy cities: An examination on Abbiategrasso (Italy)
  1. Tez No: 663462
  2. Yazar: ZEMZEM ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZEKE-TÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Yavaş Şehirlerin neden sağlıklı şehirler olduğu sorusunu yanıtlamak üzere doğmuştur. Bu amaçla, kuramsal çerçevede ideal kent arayışlarının gelişim süreci, sağlıklı şehirler bağlamında bilimsel araştırma tekniklerine sadık kalarak incelenmiştir. 20. Yüzyılda Modernizm ve sonrasındaki gelişmelerle birlikte, kentsel tasarımdaki ana hedeflerden biri,“hız”kavramıydı. Ancak ne var ki hızlı yaşamın vaat ettikleri, insanların sosyal yaşamında ve kentlerde çürümeye yol açtı. Küreselleşen dünyada daha hızlı yaşam tarzı, sürekli bir şeylere yetişme telaşı, motorlu araçların ve yapay zekânın hayatımızı daha kolaylaştırmak adına biz farkında olmadan yaşantımıza sızmış olması aslında fiziksel, zihinsel, toplumsal hayatımıza ve sağlığımıza zarar vermiştir. Sağlıksız yaşam koşullarının nedenlerinden biri olan“küreselleşme”karşısında ağır bedel ödemiş olan toplumlarda, 21. Yüzyıla gelindiğinde, kentsel planlama anlayışında“hız”kavramı artık ideal bir tasarım parametresi olarak görülmemeye başlanmış, bunun yerine; sürdürülebilir kentsel ve kırsal kalkınma (ekonomik, sosyolojik ve siyasi sürdürülebilir kalkınma) sağlık (insan sağlığı ile birlikte çevresel-fiziki-sağlık), erişilebilirlik gibi hedefler ön plana çıkmıştır. Ayrıca sakinliği, geleneği, yavaşlığı, doğaya dönüşü ve sağlıklı şehir kriterlerini temsil eden“Yavaş Şehir Hareketi”de giderek önem kazanmaya başlamıştır. Bugün Yavaş Şehirler, insanların bireysel davranışlarından fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlıklarına kadar pozitif yönde kazanımlar sunmaktadır. Ayrıca yavaş yaşam; hava, su, gürültü, çevre kirliliği seviyesini asgaride tutmada ve sera gazı emisyonu seviyelerinin azalmasında etkin rol oynamaktadır. İnsanın fiziksel ve ruhsal sağlığına sağladığı faydalar yanında, biyolojik çevrenin sağlığı için de yavaş yaşam tarzına, bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Modern insanın hıza olan bağımlılığı, tüm dünyada yaşanan yıkımın ve salgın hastalıkların yayılmasının (Covid-19 pandemisinde olduğu gibi) en önemli nedenlerinden biridir. Şehirleri yavaşlatmak ile toplu bir rehabilitasyon eyleminde bulunmak, bu bağımlılığı kısmen de olsa azaltabilecek bir eylemdir. Tezde yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde, yavaşlayan bir şehrin, sağlıklı bir toplum ve sağlıklı mekânlar yaratmada oldukça önemli bir kentsel yaşam modeli olduğu yargısına varılmıştır. Bu yargıya ulaşmayı, İtalya'da Milano metropolüne bağlı bir Yavaş Şehir yerleşimi olan Abbiategrasso komünündeki yerinde gözlem ve alan araştırmasına dayanan veriler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis was born to answer the question of why Slow Cities are healthy cities. For this purpose, the development process of ideal city search within the theoretical framework has been studied, adhering to scientific research techniques in the context of Healthy Cities. With modernism and subsequent developments in the 20th Century, one of the main goals in urban design was the concept of“speed”. But the promise of fast life has led to decay in people's social life and in cities. In the globalizing world, a faster life style, the constant rush to catch up, the infiltration of motor vehicles and artificial intelligence got into our lives without us being aware of it, just to make our lives easier (sedentary life style) has actually damaged our physical, mental, social life and our health. In the societies that have paid a heavy price in the face of“globalization”, which is the cause of unhealthy living conditions, by the 21th Century, the concept of“speed”in the understanding of urban planning is no longer seen as an ideal design parameter, instead; goals such as sustainable urban and rural development (economic, sociological and political sustainable development), health (environmental-physical-health together with human health) and accessibility came to the fore. In addition, the“Slow City Movement”, which represents calmness, tradition, slowness, return to nature and healthy city criteria, has gradually gained importance. Today, Slow Cities offer positive gains, from people's individual behavior to their physical, mental and emotional health. Moreover, slow life plays an active role in minimizing the level of air, water, noise, environmental pollution and reducing greenhouse gas emission levels. In addition to the benefits it provides to the physical and mental health of human beings, it is a fact that the development of Slow Cities is needed more than ever for the health of the biological environment. The dependence of modern humans on speed is the most important reason for the destruction and spread of epidemics (as in the Covid-19 pandemic) all over the world. Engaging in a collective rehabilitation action by slowing down cities is an action that can partially reduce this addiction. As a result of the scientific studies conducted in the thesis, it was concluded that a slowing city is a very important model of urban life in creating a healthy society and healthy spaces. This judgment was received through the data based on site observation and field research in the commune of Abbiategrasso, a Slow Urban settlement in Italy connected to the metropolis of Milan.