Elektriksel işaretlerin temel tanım fonksiyonlarıyla karakterizasyonu
  1. Tez No: 66347
  2. Yazar: AZİZ MAHMUT KARAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SOYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
IV oz Elektriksel İşaretlerin Temel Tanım Fonksiyonlarıyla Karekterizasyonu Bu tezde, işaretleri Temel Tanım Fonksiyonları (TTF) olarak adlandırdığımız fonksiyonlar yardımı ile karakterize edebilecek yeni bir modelleme yaklaşımı sunulmaktadır. TTF' 1er, işaretten, işaretin temel özelliklerini yansıtacak şekilde dik formda üretilmektedir.“YARMAN-KARAŞ”veya kısaca“YARKAR”olarak adlandırdığımız yöntemimiz, işaretleri yukarıdaki özellikleri taşıyan TTF' lerin ağırlıklı doğrusal bir kombinasyonu şeklinde ifade etmektedir. Geliştirilen yöntem, Elektrokardiogram (EKG) ve ses işaretlerine uygulanmış ve TTF' 1er bu işaretlerin özellikleri gözönüne alınarak üretilmiştir. Yöntemin en önemli adımını oluşturan TTF' lerin üretimi, EKG işaretleri için doğrudan işaretin kendisinden, ses işaretleri için ya doğrudan işaretten veya oluşturulmuş bir tablodan seçilen parametreler yardımı ile gerçekleştirilmiştir. ABSTRACT Characterization of Electrical Signals by Signature Base Functions In this thesis, a new modelling approach for the characterization of discrete-time signals by the functions what we call Signature Base Functions (SBF) is presented. The SBF are generated in orthogonal form by considering the basic properties of the signal under consideration. The method that we call“YARMAN-KARAŞ”or in short“YARKAR”method expresses the signals as a weighted linear combination of the SBF. In order to show the performance of the YARKAR method, the SBF are applied to the Electrocardiogram (ECG) and speech signals and the SBF are generated according to the basic nature of these signals. The generation of the SBF which is the most important step of the method, is achieved differently for ECG and speech signals. For the ECG signals, the SBF are generated directly from the signal, on the other hand, the SBF for the speech signals are produced either from the speech signal itself or by using a look-up table.
Özet (Çeviri)