Ulusal kalite ödülleri ve toplam kaliteye yansımaları
- Tez No: 66346
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
V. ÖZET“ULUSAL KALİTE ÖDÜLLERİ VE TOPLAM KALİTE' YE YANSIMALARI”“Ulusal Kalite Ödülleri ve Toplam Kalite'ye Yansımaları”adı altında, kalite ödüllerinin ülkelerdeki kuruluşların rekabet gücünü artırmaya nasıl katkıda bulunduğu incelenmektedir. Tüm dünyanın Japon mucizesi olarak bir süre izlediği gelişmeler artık Japon gerçeği olarak kabullenilmiş, değişik isimlerle de olsa Toplam Kalite Yönetimi A.B.D. ve Avrupa dahil birçok ülkelerin ve kuruluşların rekabette güçlü olabilmek için benimsediği bir yönetim tarzı olmuştur. Ülke çapında Toplam Kalite'yi yaygınlaştırmaya yönelik ilk ödül 1951 yılında Deming onuruna Deming Ödülü adıyla başlatılmıştır. Amerika'da MBNQA (Malcolm Baldrige Ulusal Kalite Ödülü) 1988 yılında başlamıştır. Avrupa'da ise ilk Avrupa Kalite Ödülü 1992 yılında sahibini bulmuştur. Ülkemizde Tüsiad-KalDer kalite ödülünün ilkini 1993 yılında Brisa kazanmıştır. Çalışma bu dört ödülün uygulama modelini, kriterlerini ve topluma sağladığı yararlan ele almaktadır. 86
Özet (Çeviri)
SUMMARY“NATIONAL QUALITY AWARDS AND THEIR REFLECTIONS TO TOTAL QUALITY”The aim of this work, entitled“National Quality Awards and their Reflections to Total Quality”, is to investigate how the quality awards support the organisations to improve their competitive power. Developments which were evaluated as Japanese miracle now are accepted as a Japanese fact. Total Quality Management, although referred as under different names, is adopted as a management style by companies including U.S.A. and Europe to reach to competitive edge. Nation-wide spreading Total Quality, the first award process started in 1951 with the name of Deming Prize, to the honor of Deming. MBNQA (Malcolm Baldrige National Quality Award) process started in U.S.A. in 1988. In Europe, the first European Quality Award was given in 1992. In 1993, in Turkey the first Tusiad-KalDer award was won by Brisa. The work summarizes those four award schemes, their criteria and impact to the society. 87