Parsiyel hellp sendromlu gebelerde maternal-perinatal morbidite ve mortalite
- Tez No: 663470
- Danışmanlar: UZMAN VEDAT ERKAN DAYICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde perinatoloji pratiğinin diline yerleşmiş olanpreeklampsi,eski çağlardan beri tarif edilen,ancak nedeni ve kesin tedavisi hala bilinmeyen ,her olguda değişik öğeleri ön plana çıkan ve belli tanım kalıplarına sığdırılamayan bir sendromlar bütününün adıdır.Eklampsi ve preeklampsi terimleri,hastalığı ilk olarak tanımlayan Hipokrat tarafından başağrısı ve konvülzyon ile kendini gösterdiği için ''şimşek gibi'' anlamına gelen eklambin sözcüğünden türemiştir.Preeklampsi günümüzde gebelikte ortaya çıkan hipertansiyon olarak tanımlanan hastalıklar bütününün bir alt grubudur.Gebelikte görülen hipertansif hastalıklar uzun yıllar boyunca gebelik toksemisi olarak yanlış adlandırılmıştır.Günümüzde bu terminoloji terk edilmiştir.1922'den bu yana preeklampsi olgularında özellikle de ağır preeklampsi olgularında hemoliz ve trombositopeni olduğuna dair raporlar yaygın olarak mevcuttur.Ancak HELLP terimi ilk kez 1982'de Weinstein tarafından kullanılmıştır.Weinstein trombositopeni,hemoliz temelli anormal periferik yayma bulguları ve anormal karaciğer fonksiyon testleri ile komplike 29 ağır preeklampsi-eklampsi olgusu tanımlamıştır.Bu semptom-bulgu birlikteliğine HELLP sendromu adını vermiştir.Bazı durumlarda kriterlerin bir ya da ikisi görülür.HELLP sendromu kriterlerinden bir ya da ikisinin olduğu durumlar parsiyel HELLP sendromu olarak adlandırılır.Parsiyel HELLP sendromu tanımlaması ilk kez 1996'da Audibert ve arkadaşları tarafından yapılmıştır. Parsiyel HELLP sendromu tanımı literatürde inkomplet HELLP sendromu ile eş anlamlı kullanılmaktadır. Parsiyel HELLP sendromunun diğer bir adı da atipik HELLP sendromudur.Parsiyel HELLP sendromu için en istikrarlı bulgu trombositopenidir.Preeklampsi ve komplikasyonları tüm dünyada maternal mortalitenin majör nedenidir.Aynı zamanda perinatal morbidite ve mortalite nin de en sık sebeplerinden biri olup intrauterin gelişme geriliği ile yakından ilgilidir.Erken tanı yoğun bakım ve gerekli tedavilerle maternal ölümler önemli ölçüde azaltılabilmektedir.Risklerin olabildiğince azltılması için gebeninantepartumve postpartum klinik değerlendirilmesi aktif bir şekilde yapılmalıdır.Bu çalışmanın amacı 1.4.2001-31.1.220 tarhleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran gebelik nedenli hipertansiyon olguları içinde ,parsiyel HELLP sendromu tanısı konulmuş olanlarda maternal-perinatal mortalite ve morbiditenin ortaya konmasıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To detect maternal-perinatal mortality and morbidity in pregnant women with partial and complete (classical) HELLP syndrome. STUDY DESIGN: Forty-two pregnant women having classical triad of HELLP syndrome (i.e., H: hemolysis, EL: elevated liver enzymes, LP: low platelet), 189 pregnant women having one or two criteria of HELLP syndrome (i.e. partial HELLP syndrome) and 34 preeclamptic pregnant women without HELLP syndrome were evaluated prospectively. Cases with partial HELLP syndrome were divided in to three subgroups according to the existing criteria ( H, HEL, HLP). RESULTS: The rates of abnormal clinical, laboratory findings, need for administration of corticosteroids, need for neonatal intensive care unite were found to be increased in relationship with the increasing number of HELLP criteria. CONCLUSION: Maternal-perinatal mortality and morbidity were found to be lower in cases with partial HELLP syndrome than cases with complete HELLP syndrome, but to be higher than the cases without criteria of the syndrome. Low platelet count was found to be the most significant factor related with maternal-perinatal mortality. It may be possible to decrease maternal-perinatal mortality and morbidity by timely interference adjusted before the formation of HELLP criteria.