Ulus metal firmasında toplam ekipman etkinliği uygulamaları ve iyileştirmeler
An overall equipment efficiency study and improvements in Ulus metal company
  1. Tez No: 663474
  2. Yazar: SELEN ELİGÜZEL YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada soğuk şekillendirme yöntemiyle, sac metal işleyen bir firmada 2 farklı yöntemle Toplam Ekipman Etkinliği (OEE) hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda bulut üzerinde veri biriktirilen otomatik veri toplama sisteminin sürekli iyileştirme çalışmalarını yapabilmek için daha gerçekçi veriler sağladığı belirlenmiştir. Endüstri devriminin dördüncü seviyesi, bütün firmalara akıllı çözümler ve anlık veri analizleri imkanı sağlamaktadır. Rekabet seviyesini koruyabilmek ve daha rekabetçi olmak isteyen bütün firmalar, henüz daha bu devrimin başlarında olduğumuz günümüzde, sistemlerini yaptıkları analizlere göre yeniden tasarlamalıdırlar.
Özet (Çeviri)
This paper presents a comparison of 2 different calculation methodology of OEE in a cold forming sheet metal manufacturer. The comparisons demonstrate that automatical data input systems which is working on cloud systems can determine the most realistic data for continuous improvement studies. The fourth stage of industrial revolutions, provides smart solutions and analysis to all enterprises. At the beginning of this revolution, the enterprises should aim to redesign their own system accordingly for being more competitive.