Kocaeli yöresinde orman ekosistemlerinin hidrolojik ağaçlandırmalar yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 66351
  2. Yazar: MUSTAFA ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZYUVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
VI ÖZ Kocaeli Yöresinde Orman Ekosistemlerinin Hidrolojik Ağaçlandırmalar Yönünden Karşılaştırılması“Kocaeli Yöresinde Orman Ekosistemlerinin Hidrolojik Ağaçlandırmalar Yönünden Karşılaştırılması”adlı bu çalışmada, Kocaeli yarımadasının kuzeyinde karadeniz sahilinde, yörenin doğal vejetasyonu olan yapraklı karışık baltalık sahalarında 1974 yılında, hızlı gelişen yabancı (Pinus pinaster Aiton ve Pinus radiata D.Don) ve yerli (Pinus nigra Arnold) ibreli türlerle tesis edilen endüstriyel plantasyonda alman deneme alanlarında; farklı meşcerelerin, yağışın dispozisyonunda yer alan elemanlardan orman altı yağış, gövdeden akış ve yüzeysel akış miktarları ile orman altı yağış, gövdeden akış ve yüzeysel akış sularının bazı kimyasal özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bunun yanında yine farklı meşcerelerde, orman altı yağış ve gövdeden akış sularının meşcere üst topraklarının bazı kimyasal özellikleri üzerine etkileri de ayrıca araştırılmıştır. ABSTRACT Comparison of Hydrological Properties of Forest Ecosystems in Kocaeli Region This study was focused on the comparison of the mixed deciduous coppice natural stands with the exotic pine plantations as regards to disposition of rainfall and to deposition of some chemicals. Four sample plots to represent different stand types (Pinus pinaster Aiton, Pinus radiata D.Don., Pinus nigra Arnold and Castenea sativa Mill, + Fagus orientalis Lipsky + Quercus spp. mixed stands) were chosen and water samples were collected as throughfall, stemflow and surface runoff in the sample plots. Assessments were made on electrical conductivity, organic matter contents, pH values and Na, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu and Pb consantrations, for water samples taken from the sample plots. Similar assessments as mentioned above were made also for top soil samples from the sample plots, in order to clarify the chemical effects of throughfall and stemflow on the top soil.
Özet (Çeviri)