Marul tohumunun geometrik ve aerodinamik özelliklere göre ayrılabilirliğinin araştırılması
Investigation of separability of lettuce seed by geometric and aerodynamic properties
- Tez No: 663523
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada karışım halinde bulunan marul tohumları ve yabancı materyallerin bazı fiziksel özellikleri belirlenmiş ve karışımın birbirinden ayrılabilmesi için bir elek düzeni ve aerodinamik düzen tasarlanmıştır. Eleme sistemi için 40 mm genlikte 150, 175 ve 200 min-1 devirde, 30 mm genlikte 200, 225 ve 250 min-1 devirde ve 20 mm genlikte 250, 275 ve 300 min-1 devirde; aerodinamik sistem için 1,00, 1,15 ve 1,30 m s-1 hava hızlarında denemeler gerçekleştirilmiştir. Elek sistemi için temizleme performans kriterleri, aerodinamik sistem için ise ayırma performans kriterleri belirlenmiştir. Denemeler sonucunda elde edilen verilere göre elek sistemi için devir sayısındaki artış temizleme etkinliğinin azalmasına, temizleme kaybının artmasına neden olmuştur. Tohum safiyeti, devrin artmasından önemli derecede etkilenmemiştir. Aerodinamik sistem için, hava hızının artması ayırma etkinliğinin azalmasına ve ayırma kaybının artmasına neden olmuştur. Tohum safiyeti, hava akış hızının artmasına bağlı olarak önemli oranda artmıştır. Aerodinamik sistemde 1,00, 1,15 ve 1,30 m s-1 hava hızları için sırasıyla ayırma etkinliği %99,06, %97,13, %91,72, ayırma kaybı %0,94, %2,87, %8,28, tohum safiyeti %99,38, %99,53, %99,70 ve yabancı materyal ayırma etkinliği %67,76, %77,80, %86,23 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical properties of lettuce seeds and foreign materials in a mixture were determined and a screening system and an aerodynamic system were designed to separate the mixture from each other. Tests were carried out for the aerodynamic system at 1,00, 1,15 and 1,30 m s-1 air velocities; and for the screening system at different screen speeds; (150,175, 200 min-1), (200, 225, 250 min-1) and (250, 275, 300 min-1) with amplitudes 40, 30 and 20 mm, respectively. Cleaning performance indications for the screening system and separation performance indications for the aerodynamic system were determined. According to result of the experiments, the increase of the screen speed caused a decrease in cleaning efficiency and an increase in cleaning loss but seed purity was not affected much by the increase of the speed. For the aerodynamic system, the increase in air velocity caused a decrease in separation efficiency and an increase in separation loss. Seed purity increased considerably due to the increase of air velocity. Separation efficiency was 99,06%, 97,13%, 91,72%, separation loss was 0,94%, 2,87%, 8,28%, seed purity was 99,38%, 99,53%, 99,70% and foreign material separation efficiency was 67,76%, 77,80%, 86,23% for air velocities of 1,00, 1,15 and 1,30 m s-1 in the aerodynamic system, respectively.