Numerical investigation of Dbd in neon: Effect of fluid modelling approaches
Neon gazında oluşan Dbd nin nümerik olarak araştırılması: Farklı akışkan modellerinin etkileri
- Tez No: 663522
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL RAFATOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma Neon gazı içerisinde oluşan dielektrik bariyer boşalımının (DBD) nümerik modellemesiyle ilgilidir. DBD modeller gaz boşalımlarının drift-difüzyon teorisine dayanmaktadır. Uygulanan iki yaklaşımdan biri basit diğeri genişletilmiş akışkan modelleridir. Basit akışkan modelinde iyonlaşma hızı yerel elektrik alanının fonksiyonu olarak Townsend formülüne göre hesaplanmıştır. Genişletilmiş akışkan modelinde ise elektron transport (mobilite ve difüzyon) katsayıları ile elektron kaynaklı plasma-kimyasal reaksiyonların hızları ortalama elektron enerjisinin fonksiyonları olarak belirlenmektedir. Bu data Bolsig+ solver kullanılarak elektron Boltzmann denkleminin çözümünden bulunmuş ve Comsol Multiphysics paketini kullanılarak doğrulanmıştır. Elektron kinetik katsayıları ayrıca Maxwell eedf varsayılarak hesaplanmıştır. Uzaysal bir boyutlu nümerik simülasyonlar Comsol Multiphysics kullanılarak sürdülmüştür. Farklı modelleme yaklaşımlarının DBD özelliklerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The work deals with numerical modelling of dielectric barrier discharge (DBD) in Neon gas. The DBD models are based on the drift-diffusion theory of gas discharges. Two different approaches, namely, the so called simple and extended fluid models, are followed. Within the simple fluid model, the ionization rate is approximated by the Townsend formula as function of the local electric field. In the framework of the extended fluid model, the electron transport (mobility and diffusion) coefficients as well as the rates of the electron induced plasma-chemical reactions are determined as functions of the electron mean energy. These data are determined from solution of the electron Boltzmann equation, by using Bolsig+ solver and verified by Comsol Multiphysics package. The elecron kinetic coefficients are also computed assuming Maxwellian eedf. Numerical simulations are spatially one-dimensional, carried out using Comsol Multiphysics. The effect of different modelling approaches on the characteristics of DBD is investigated.