Önemli yerli ardıç (Juniperus spp.) türleri odunlarının kimyasal özellikleri
  1. Tez No: 66353
  2. Yazar: MUALLA BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNEŞ UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ürünleri Kimyası ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ODUNLARININ KİMYASAL ÖZELLiKLERi Bu araştırmada Türkiye'de doğal olarak yetişen ve önemli ardıç türlerimizden Junipems foetidissima ve Juniperus oyycedrus odunları ekstraktif maddeler, temel odun analizleri ve anotomik açıdan incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada öncelikle bu iki türün siklohekzan ve kloroform ekstrelerinde bulunan bileşikler izole edilmiştir. Daha sonra, elde edilen bu bileşiklerin yapılan 'H NMR, 13C NMR, HETCOR, ÎR, MS ve HRMS gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Her iki türün ekstrelerinden dördü yeni olmak üzere toplam dokuz bileşik izole edilmiştir. Juniperus foetidissima odunundan Widrol, Karyofilen, 8,14-SedranoIid ve 14-Hidroksisedrol gibi bilinen bileşiklerin yanısıra iki yeni bileşik daha izole edilmiştir. Bunlardan seskiterpen yapısında olan bileşiğe Widrenoik asit, lignan yapısında olan bileşiğe ise foetedin adı verilmiştir. Ayrıca bu türün ekstresinden iTK'da aynlamayan bir fraksiyonun GC-MS analizleri sonucu (+)-sedrol, 4-muurolen-l-ol, T-kadinol, T-muurolol, (+)- -bisabolol, (-)- -bisabolol, Khusinol, p-karyofilen, 14 hidroksi-2-epi (3 karyofilen bileşikleri içerdiği saptanmıştır. Araştırmada incelenen ikinci tür olan Juniperus oxycedrus'\m siklohekzan ekstresinin nötral fraksiyonu ve kloroform ekstresinin iTK ve kolon kromatografileri ile fraksiyonlandınlabilen kısımlarından bir bilinen iki yeni olmak üzere diterpen yapısında üç bileşik izole edilmiştir. Spektral analizler sonucu bilinen bileşiğin izokupressik asit olduğu saptanmıştır. Yeni bileşiklerden birinin izokupressik asitin aldehit türevi olduğu belirlenmiş ve bu bileşiğe kupraldehit adı verilmiştir. Abietan türevi olduğu belirlenen diğer yeni bileşik ise oxycedrin olarak adlandırılmıştır. Siklohekzan ekstresinin nötral fraksiyonunun genelde yağmışı maddeler içerdiği görülmüş ve bu ekstreyi ÎTK veya kolon kromatografisi ile ayırmak için uygun sistem bulunamamıştır. Bu nedenle, bir başka araştırmada ekstrenin GC-MS'da incelenmesine karar verilmiştir. Kloroform ekstresini ayırmak için yine iTK'da uygun sistem bulunamamıştır. Bu ekstreninde HPLC'de fraksiyonlara ayrılabileceği sanılmaktadır. Ayrıca bu araştırmada, incelenen türlerin odunlarında temel odun analizleri yapılmıştır. Juniperus foetidissima ve Juniperus oyycedrus türlerinin odunlarının asıl bileşenler ve ekstraktif madde miktarı açısından birbirinden farklı oldukları görülmüştür.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine göreJuniperus foetidissima odununda Juniperus oxycedrus'& göre lignin miktarının daha yüksek buna uygun şekilde holoselüloz miktarının daha düşük olduğu belirlenmiştir Ekstraktif madde miktarı açısından incelendiğinde, Juniperus foetidissima odununun siklohekzan, kloroform, Alkol-Benzen, Alkol ve sıcak su çözünürlüklerinin Juniperus oxycedrus'a. göre daha fazla olduğu bulunmuştur. Her iki türün odunundaki kül miktarı ve EDXA tekniği ile belirlenen anorganik elementler benzer durumdadır. Araştırmada, incelenen iki türün elektron mikroskobu, fotoğrafları da değerlendirilerek anatomik açıdan yorumlanmıştır. Buna göre, çalışmada her üd türün odununda, radyal ve teğet kesitlerde üd traheid arasında yer alan fibril köprüleri, radyal kesitte traheidler üzerindeki kenarlı geçitlerin toruslannda görülen düzensiz kalınlaşmalar ve yine aynı kesitte traheidlerin lümen yüzünde bulunan siğilli tabakaya benzer görünümler ilk defa tespit edilmiştir. Aynca, Juniperus türlerine özgü hücrelerarası boşluklar, odun paranşimleri ve kupressoid tipteki basit geçitlere bu fotoğraflarda da rastlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CHEMCAL PROPERTffiS OF SOMEIMPORTANT JUNIPER WOODS (Jumperus spp.) GROWN İN TURKEY in this study, the isolation and identification of the exctractive compounds, the basic wood analyses and the ultrastructures of Jumperus foetidissima and Jumperus oxycedrus which are indigenous to Turkey were investigated.. in order to investigate the extractive compounds of the two species, firstiy their cyclohexan and chloroform extracts were succesively separated by column chromatography and preparative TLC After isolation of the püre compounds, their structures were elucidated by spectral methods such as ÎR, NMR (1H NMR, 13C NMR, Spin decoupling, HETCOR) and MS. The extracts of the wood of Jumperus foetidissima were found to contain the known constituents, widdrol, caryophyllene, 8,14-cedranolide, 14-hydroxycedrol together with two new compounds named as widdrenoic acid (sesquiterpene) and foetedin (lignan derivative). A fraction which could not be separeted by preparative TLC, was analysed by GC- MS which indicated the presence of (+)-cedrol, 4-muurolen-l-ol, T-kadinol, T-muurolol, (+)- a-bisabolol, (-)-a-bisabolol, khusinol, p-caryophyllene, 14-hydroxy-2 epi-p-caryophyllene. The extracts of Jumperus oxycedrus wood were partly separated and purified by column chromatography and preparative TLC. As a result of the chromatographic studies, the extracts yielded the known compound isocupressic acid and two new compounds. Öne of the new compounds was identified as aldehyde derivate of isocupressic acid and it was named as cupraldehyde. The other new compound which was an abietan-type diterpene named as oxycedrin. Because of the neutral fraction of the cyclohexan extract J.oxycedrus has usually oily subtances, ali attemps to separate this fraction by preparative TLC and column chromatography were unsatisfactory. This fraction, was therefore decided to be analysed by GC-MS in a fürther work. The chloroform extract of Jumperus oxycedrus wood also could not be separated by preparative TLC and column chromatography, it might be suitable for HPLC again in a further work. Additionaly, basic wood analyses were carried out in both species. When the wood of Jumperus foetidissima was compared with the wood of Jumperus oxycedrus in respect to the main components and low-molecular weight substances, we observed that the woods of the two species were clearly different from each other. -114-The results showed that the amount of lignin in Juniperus foetidissima was more than that in Juniperus oxycedrus, Contrarily the wood of Juniperus oxycedrus contains more hollocellulose. Another noticeable point is that both species have higher lignin contents from the other softwoods such as Pimts brutia, P.nigra, Âbies bornmûllerina. The ash amounts of the both specimens and the contents of them were the same. EDXA spectra of the two woods indicated the presence of the following elements; Ca, K, P, Mg, S. Interestingly, the ash of both species contains sülfür in appreciable quantities. The scanning electron microscopic observations revealed three important points. The most important point was the fiber linkages among the tracheids in the radial and tangential sections which was observed for the first time in this work. The second important point was the ununique thickness of torus on bordered pits in the radial section. The third important point was the observation of the wart-like layer on lumena surface of the tracheids. Moreover, cupressoid type pits which are characteristic for Juniperus species on the ray parenchyma cells, longitudinal parenchyma cells, and intercellular spaces present between tracheids were observed on ultramicroscopic pictures.