Çubuk (Ankara) ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
The human and economic geography of Çubuk (Ankara) province
- Tez No: 264398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnceleme sahası, Ankara iline bağlı 25 ilçeden birisi olup, Ankara il merkezinin 39 km kuzeyinde yer almaktadır. İnceleme sahasında Paleozoik, Mesozoik, Tersier ve Kuaterner zamanlarında oluşmuş formasyonlar vardır. İnceleme sahasının ana morfolojik üniteleri ise, özellikle ovalık sahalar, vadiler ve dağlık alanlar oluşturur.İnceleme sahasının iklimi karasal ve Karadeniz iklimi arasında geçiş özelliği gösterse de belirgin olarak karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. İlçenin özellikle kuzey bölümünde yağışlar oldukça etkilidir. Yörede yıllık ortalama yağış miktarı 447,8 mm, yıllık sıcaklık ortalaması ise 10,2 ºC olarak tespit edilmiştir. Başlıca akarsuları; Kocadere, Ova Çayı ve bunların oluşturduğu Çubuk Çayı'dır.İnceleme sahasındaki toprak tipleri; alüvyal, kahverengi orman, kahverengi, kolüvyal, kırmızımsı kahverengi orman ve kireçsiz kahverengi orman topraklarıdır. Hakim bitki örtüsü varlığı ovalık kesimlerde step, dağlık kesimlerde ise meşe, çam, kayın ve ardıç ormanları görülür.Son nüfus sayımına göre (2009) verilerine göre, Çubuk İlçesi'nin 81.270 kişidir. Bunların % 6,6'sı (5.333 kişi) kırsal kesimde, % 93,4'ü (75.937 kişi) şehirde yaşamaktadır.İlk ve Orta Çağdan itibaren Kral ve İpek yolu güzergâhında bulunan ilçe toprakları, tarihi gelişim sürecinde yerleşme ve ekonomik faaliyetleri ile bazen hızlanan, bazen yavaşlayan dönemleri yaşayarak günümüze gelmiştir. Tarihte adı ilk kez 1402 yılında yapılan Ankara Savaşı'nda duyurmuştur. 1921 yılından itibaren ilçe olan yerleşim yeri zaman içerisinde kendisine bağlı olan belde belediyelerin kendisinde ayrılmasıyla alansal ve faaliyetsel olarak küçülmüştür.İlçede ekonomik faaliyetlerin başında tarım ve hayvancılık gelir. İnceleme sahası Ankara ili içerisinde vişne ve armut üretiminde oldukça önemli bir paya sahiptir. İlçede Turşu ve Vişne Festivalleri yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Research area is one of 25 provinces of Ankara and locates in the 39 th km north of city center. In the research area, there is the formation of Paleocene, Mesozoic, Tarsier and Quaternary ages. The main morphological units of research area consist of bottom lands, valleys and mountainsides.The climate feature of research area shows continental and black sea climates, yet the continental climate is the prominent one. The weather is hot and dry in summers; cold and snowy in winters. Especially in the northern part of the province, downfall is fairly efficient. Annual average of downfall in the area is 447, 8 mm and annual average of temperature in the area is 10, 2 ºC. Main streams of the province are; Kocadere, Ovaçayı and Çubuk Çayı which is made by the first two streams.Soil types of the province are; alluvial soils, brown forest, brown, colluvial, reddish brown forest and non-calcareous brown forest soils. Prominent vegetation cover is formed by steps in valleys; and oaks, pinewoods, faguses and junipers in mountainsides.According to the data of recent population census (2009), the population of Çubuk province is 81.270. 6, 6 percent of this population (5.333) live in rural areas and 93, 4 percent live in central areas.Beginning from the first and middle ages, the province is on the way of King and Silk Roads. In terms of the historical developmental process, the province experienced settlements and economical actions; and came up to today by leaving ups and downs in those ages behind itself. Name of the province was firstly heard in Ankara War in 1402. By 1921, some sites and municipalities have been separated from the province, and then it has become smaller in the way of areal and functional dimensions. The chief economic activities of the area are agriculture and stockbreeding.. The research area has an important portion of cherry and pear in the city of Ankara. Pickle and Cherry Fairs are held in the province.