İstanbul Bakırköy ve Bahçehisar bölgelerinde ÇED çalışmaları ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 66354
  2. Yazar: MUTLU BAŞVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
VIII ÖZ İstanbul Bakırköy ve Bahçeşehir Bölgelerinde ÇED Çalışmaları ve Karşılaştırılması Dünyada ve Türkiye'de çevre kirliliği gittikçe artmaktadır. Kentlerin hızla büyümesi, çevreyi olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Böylece dünyadaki birçok kent, tehlikeli düzeylerde kirlilikle beraber yaşamaktadır. Hızla gelişen kent merkezlerinde taşımacılık, enerji, su temini ve konut yapımı gibi temel hizmetler yetersiz kalmaktadır. Bu tez çalışmasında, Ataköy ve Bahçeşehir Toplu Konut projelerinin çevrede oluşturdukları etkiler incelendi. Toplu Konutların çevrede oluşturdukları etkilere örnek olarak; çizgi ve alan kaynak emisyonları, arazilerin coğrafi yapılan, arazileri jeomorfolojisi, doğal bitki örtüsü, sosyo-ekonomik özelliği, vaziyet planları, ulaşım-trafik-otopark kapasiteleri,.. vb. gibi özellikler irdelendi.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Environmental Impact Assessment of Bakırköy and Bahçeşehir Areas in Istanbul Environmental pollution has increased in Turkey and in the world. The impact of rapid growth of cities affects the environment in a number of ways. As a result, many cities of the world face dangeorous of smog. Also city populations generate more wastes and us more water and energy compared to rural people. Rapidly growing urban centres over whelm the capacity of the authorities to provide basic services to citizens in term of housing, water supply, energy, sanination and transportation. The aim of this study is to investigate the Environmental Impact Assessment of compact residence projects. Such as; geographic situations of projects, geolgy of projects, natural vegetations, landscaping plans, social-economic characteristics, settlements situations- transportation- traffic parking space capacities, wastes, social-economic variation of cities, climate situations... etc. were studied.