Polikistik over sendromunda hepatik fibrozisin shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of hepatic fibrosis in polycstic over syndrome by using shear wave elastography
  1. Tez No: 663554
  2. Yazar: GÖKÇEN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS)'lu kadınlarda kronik inflamasyona sekonder alkolle ilişkili olmayan yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), steatohepatit (NASH) ve hepatik fibrozis gelişme riski artmıştır. Çalışmanın amacı periostin ve matris metalloproteinaz-3 (MMP-3) serum düzeyleri ve 2D shear wave elastografisi (SWE) aracılığıyla PKOS'ta gelişebilecek karaciğer fibrozisini erken evrede tanımlamaya çalışmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 33 hasta ve 33 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tam kan sayımı, rutin biyokimyasal parametreler, serum androjen düzeyi ve serbest androjen indexi (SAİ), hs-CRP, periostin ve MMP-3 düzeyleri ölçüldü. Tanı amaçlı suprapubik pelvik ultrasonografileri yapıldı. Karaciğer ve over elastositeleri shear wave elastografi tekniğiyle değerlendirildi. Antropometrik ölçümleri kaydedildi. Veriler SPSS 21 paket programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: PKOS'lu grupta kontrol grubuna göre periostin (39,40±19,79, 20,61±11,32 ng/ml) ve MMP-3 (36,83±11,61, 26,66±10,77 ng/ml) düzeyleri yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Women with polycystic ovary syndrome (PCOS) have an increased risk of developing non-alcohol related fatty liver disease (NAFLD), steatohepatitis (NASH) and hepatic fibrosis secondary to chronic inflammation. The aim of the study is to try to identify liver fibrosis that may develop in PCOS at an early stage through periostin and matrix metalloproteinase-3 (MMP-3) serum levels and 2D shear wave elastography (SWE). Material and Methods: 33 patients and 33 healthy volunteers were included in our study. Complete blood count, routine biochemical parameters, serum androgen level and free androgen index (FAI), hs-CRP, periostin and MMP-3 levels were measured. Suprapubic pelvic ultrasonography was performed for diagnostic purposes. Liver and ovarian elastocities were evaluated using shear wave elastography technique. Anthropometric measurements were recorded. Data were analyzed using the SPSS 21 package program. Results: Periostin (39,40 ± 19,79, 20,61 ± 11,32 ng/ml) and MMP-3 (36,83 ± 11,61, 26.66 ± 10,77 ng/ml) in the group with PCOS compared to the control group levels were found to be high.