Yoğun bakımda çocuk hastalara bakım veren hemşirelerin pediatrik deliryum hakkında bilgi ve tutumlarının belirlenmesi
Determination of knowledge and attitudes about pediatric delirium of nurses giving care pediatric patients in intensive care units
  1. Tez No: 663553
  2. Yazar: İLÇİM ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KIZILER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitelerinde çocuk hastalara bakım veren hemşirelerin pediatrik deliryum hakkında bilgi ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla 80 hemşire ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Veriler Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelerin Pediatrik Deliryuma Yönelik Bilgi Düzeyleri ve Tutumları Formu ile elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS for Windows Ver. 17.0programı kullanılmıştır. Hemşireler ortalama 25.64±3.31 yaşında ve 4.23±3.64 yıldır yoğun bakım ünitesinde çocuk hastalarla çalışmaktadır. Pediatrik deliryuma yönelik bilgi düzeyleri orta seviyede olup (36.65/60), pediatrik deliryuma ilişkin bilgileri internetten ve mesleki kitaplardan edinmektedir. Hemşirelerin pediatrik deliryum değerlendirme aracı olarak Glasgow Koma Skalasını kullandıkları, rutin deliryum değerlendirmesi yapmadıkları ve deliryuma yönelik tutumlarının çocukların oryantasyonunun sağlanmasına yönelik çevresel düzenlemeler ile sınırlı kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out as descriptively with 80 nurses to determine the knowledge and attitudes about pediatric delirium of nurses who care pediatric patients in intensive care units. The data are obtained by the Descriptive Information of Nurses Form and the Knowledge Levels and Attitudes about Pediatric Delirium of Nurses Form. In the analysis of the data obtained, SPSS for Windows Ver. 17.0 program is used. Nurses are average 25.64±3.31 years old and have been working with pediatric patients in the intensive care unit for 4.23±3.64 years. Their knowledge of pediatric delirium is a medium level (36.65 / 60), and they obtain information about pediatric delirium from the internet and professional books. It has been defined that nurses use the Glasgow Coma Scale as a pediatric delirium assessment tool, don't evaluate delirium routinely, their attitudes towards delirium are limited with environmental regulations providing orientation of children. It has been determined that there is a significant relationship between the clinics where nurses work and their education level about their knowledge and attitude mean scores.