The impact of firms strategic management on demand size of laser applications
Firmaların stratejik yönetiminin lazer uygulamalarının talep boyutuna etkisi
  1. Tez No: 663586
  2. Yazar: RABAB RAZZAQ IBRAHIM AL-RAMMAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
teknoloji ile şirketlerin kalkınma bilimi arasında güçlü bir ilişki vardı. Diğer bir deyişle, teknoloji ile şirketlerin Stratejik Yönetimi arasında güçlü bir ilişki vardı. İleri teknolojiye sahip olmanın şirketlerin Stratejik Yönetiminin en önemli hedeflerinden biri olduğu iyi bilinmektedir. Ayrıca, şirketler arasındaki yüksek rekabetin, pazardaki gelişmeyi ve başarıyı sürdürmek için onları yeni yeniliklere ve ileri teknolojiye götürdüğü iyi bilinmektedir. Bu çalışma daha çok Lazer Teknolojisine odaklanmaktadır. Bunun nedeni, lazer teknolojisi uygulamalarının farklı endüstrilerde kullanılmasıdır. Yani, üretim, sağlık hizmetleri, uzay ve diğer alanlarda dünya çapında lazer teknolojisi uygulamalarına yönelik artan talep var. Bu çalışma, şirketlerin Stratejik Yönetiminin lazer teknolojisi uygulamaları talebi üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışma ilk olarak Stratejik Yönetim teorisini gözden geçirmekte ve ikinci olarak farklı alanlarda kullanılan lazer uygulamalarının birçok örneğini incelemektedir. Çalışma nihayet deneysel olarak şirketlerin Stratejik Yönetiminin lazer teknolojisi uygulamaları talebi üzerindeki etkisini test ediyor. Bu çalışma, lazer uygulamaları için talep fonksiyonunu tahmin etmek için astar regresyon modelini kullanır. Tahmin sonuçları, şirketlerin Stratejik Yönetiminin lazer teknolojisi uygulamalarına olan talebi olumlu ve önemli ölçüde etkileyebileceğine dair güçlü kanıtlar göstermemektedir. Ancak sonuçlar, şirketlerin Stratejik Yönetimlerinin lazer teknolojisi uygulamalarının talebini olumlu ve önemli ölçüde etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
New innovations and technologies have been playing significant roles in the companies' development and success. Historically, there was strong relationship between technology and companies' development science the early 20th century. In other words, there was strong relationship between technology and companies' Strategic Management. It is well known that having advance technology is considered as one of the most important goals of companies Strategic Management. In addition, it is well known that the high competition between companies have led them to have new innovations and advance technology to keep sustain development and success in the market. This study focus more on Laser Technology. That is because laser technology applications have used in different industrials. That's is, there is growing demand for laser technology applications around the world in manufacturing, health care, space, and other fields. This study examines the impact of companies' Strategic Management on the demand of laser technology applications. This study reviews first the Strategic Management theory, and reviews second many examples of laser applications that used in different fields. The study finally empirically tests the impact of companies' Strategic Management on the demand of laser technology applications. This study uses liner regression model to estimate the demand function for laser applications. The estimation results do not show strong evidence that the companies' Strategic Management can positively and significantly impact the demand of laser technology applications. However, the results show that companies' Strategic Managements may positively and significantly impact the demand of laser technology applications.