Essays in financial innovation
Finansal inovasyon üzerine makaleler
- Tez No: 901954
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKHAN ÖVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Geleneksel bankacılık sektörü, internet tabanlı hizmetlerin ve dijitalleşmenin hızla büyümesi nedeniyle önemli bir dönüşüm geçirdi. 2008 mali krizinden sonra, finansal teknoloji (fintek) şirketleri, operasyonel maliyetleri düşürmek, kullanıcı dostu dijital uygulamalar sağlamak ve veri odaklı çözümler sunmak için dijital teknolojileri finansal hizmetlerle birleştirerek yeni finansal yeniliklerle ortaya çıktı. Fintek girişimleri, geleneksel bankaları altüst ederek, iş modellerini değiştirmeye ve teknolojik altyapılarını iyileştirmek ve rekabet avantajı elde etmek için stratejik ittifaklar kurmaya zorladı. Son yıllarda, bankalar ve fintek şirketleri arasındaki iş birliği, bankacılık ve fintek literatüründe giderek artan bir önem kazanmıştır. Bu eğilim, bu tür iş birliklerinin potansiyel faydalarının ve finans sektörü üzerindeki etkisinin giderek daha fazla tanınmasını yansıtmaktadır. Bu çalışma, fintek firmaları ile geleneksel bankalar arasındaki iş birliğinin farklı boyutlarını araştıran dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, küresel finansal teknolojinin tarihsel evrimine, fintek ekosistemine, farklı fintek iş modellerine ve küresel fintek sektörlerinin mevcut durumuna genel bir bakış sunmaktadır. Ayrıca, fintek sektörünün geleceğini şekillendirmesi muhtemel öngörülen eğilimleri tartışarak ileriye dönük bir bakış açısı ortaya koymaktadır. İkinci bölüm, Türkiye'deki mevcut fintek manzarasını ve geleneksel bankalar ile fintek şirketleri arasındaki iş birliklerine ilişkin örnek vakaları incelemektedir. Analiz, Türkiye'nin teknoloji meraklısı genç nüfusu, temel düzenlemelerin uygulanması ve İstanbul Finans Merkezi'nin kurulması gibi faktörler nedeniyle fintek sektörünün gelişimi ve yabancı yatırımcıları çekme konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. İkinci bölümün son kısmı, fintek firmalarının geleneksel bankaları nasıl tehdit ettiği ve bu bankaların stratejik olarak nasıl yanıt verdiği konusunda ayrıntılı bir analiz sunmaktadır. Ayrıca, bir inovasyon yönetim stratejisi bağlamında her iki tarafın iş birliği modellerini ve motivasyonlarını açıklamaktadır. Çeşitli küresel bölgelerde ayrıntılı örnek vaka çalışmaları tarandıktan sonra, derinlemesine bir analiz için aynı araştırma yöntemleri Türkiye'deki belirli vakalara uygulanmıştır. Türkiyedeki bankalar ile fintek şirketleri arasındaki iş birlikleri, küresel fintek ortamıyla uyumlu olarak öncelikle ödeme segmentine odaklanmaktadır. Türkiye'deki geleneksel bankalar finans sektöründe önemli pozisyonlara sahip olmaya devam etmektedir. Ancak son yıllarda fintek şirketleri genişlemekte olup, dijital bankaların ve eşler arası borç verme platformlarının ortaya çıkmasıyla potansiyel rakipler haline gelmeleri beklenilmektedir. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki bankaların fintek firmalarıyla hangi iş birliği türlerini tercih ettiğini ve bu fintek firmaların faaliyet gösterdiği segmentleri araştırmaktadır. Mevcut çalışma 2021'de Türkiye'deki 430 adet banka-fintek ittifakını probit modeli ile analiz etmektedir. Bulgular, Türkiye'deki büyük bankaların, fintek firmalarına doğrudan yatırım yapmak yerine ürünle ilgili girişimler için onlarla iş birliği yapmaya meyilli olduğunu göstermektedir. Bu yaklaşım, bankaların ürün tekliflerini genişletmelerine ve çeşitli dağıtım kanalları aracılığıyla yeni müşterilere ulaşmalarını sağlamaktadır. Türkiye'deki fintek ekosistemi şu anda sınırlı yatırım fırsatlarına sahip olup, fintek şirketlerinin geleneksel finans kuruluşlarıyla rekabet edebilmesi için önemli derecede büyümesi gerekmektedir. Diğer bulgu, ödeme hizmetleri en yaygın ürün segmenti olsa da, büyük bankalar ödeme dışı fintek girişimleriyle ortaklık kurmayı tercih etmektedir. Çalışma, İstanbul'da yeni kurulan fintek girişimlerinin ödeme hizmeti segmentinde bankalarla ittifak kurma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Dördüncü bölümde, 2013-2021 yılları arasında Türkiye'deki bankalar ve fintek şirketleri arasındaki iş birliklerinin ticari bankaların performansı üzerinde etkisi panel veri metodolojisi kullanılarak araştırılmaktadır. Bulgular, banka fintek iş birliklerinin etkisinin banka büyüklüğüne ve performans göstergelerine göre değiştiğini ortaya koymaktadır. Tüm bankalar için, ortaklığın bankaların varlık getirisi (ROA) üzerinde olumsuz ve anlamlı bir etkisi varken, öz sermaye getirisi (ROE) üzerinde ise anlamlı bir etkisi yoktur. Ancak, büyük bankalar için iş birlikleri yalnızca ROE'yi olumlu yönde etkilemektedir. Buna karşılık, küçük bankalar için iş birliklerinin ROA ve ROE üzerinde olumsuz ve güçlü bir etkisi vardır ve bu da fintek şirketlerinin potansiyel ikame etkisini göstermektedir. Bir diğer önemli bulgu ise fintek gelişiminin (fintek ön ödemeli kredi kartı sayısının toplam ön ödemeli kredi kartı sayısı içindeki payı) tüm panellerde bankaların karlılığını olumsuz etkilemesidir ve bu durum fintek ürünlerinin geleneksel banka ürünlerinin yerini alma potansiyelini göstermektedir. Türkiye'de, küçük yatırımcıların kredilere erişimini kolaylaştıran yeni fintek şirketlerinin ve platformlarının kurulması önem arz etmektedir. Bu şirketler, bankaların sunduğu benzer ürün ve hizmetleri sunarak geleneksel finans kuruluşlarıyla rekabet etme potansiyeline sahip olacak ve böylece finans sektöründe önemli oyuncular haline gelebileceklerdir. Fintek sektörünün geleceğini şekillendirecek çeşitli gelişmeler ve faktörler vardır. Yapay zeka ve üretken yapay zekaya olan artan ilginin sektörü önemli ölçüde etkilemesi beklenmektedir. Sürekli değişen regülasyon ortamı, regtek'e yönelik yatırımları yönlendirmeye devam edecektir. Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) ve iklim değişikliği taahhütleri, alternatif enerji kredisi, karbon takibi ve uzun vadeli yeşil yatırım gibi alanlar yeni finteklerin ortaya çıkmasını desteklemeye devam edecektir. KOBİ pazarı, işlerini büyütmek isteyen fintekler ve şirketler için bir hedef olup, bu pazar için sunulacak çözümler yatırımcıların dikkatini çekecektir. Varlık tokenizasyonu ve düzenlenmiş sabit paralar, kripto ve blok zinciri içinde giderek daha popüler yatırım seçenekleri haline gelmektedir. Fintek sağlayıcılarının finansal hizmetlere yönelik artan talebi karşılamak için genişlemeleri gerekebileceğinden, gömülü finans alanındaki ortaklıkların ve ittifakların daha kritik hale gelmesi beklenmektedir. Gelişmekte olan pazarlarda, hükümetler dijital ekonomik kalkınmayı desteklemek için daha fazla yatırım yaptıkça Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve Afrika gibi bölgelerde fintek merkezleri ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
The traditional banking industry has undergone significant transformation due to the rapid growth of internet-based services and digitalization. After the 2008 financial crisis, financial technology (fintech) companies emerged with new financial innovations, combining digital technologies with financial services to decrease operational costs, provide user-friendly digital applications, and offer data-driven resolutions. Fintech startups have disrupted traditional banks, forcing them to change their business models and form strategic alliances to improve their technological infrastructure and gain a competitive advantage. In recent years, the collaboration between banks and fintech companies has garnered increasing attention and significance within the banking and fintech literature. This trend reflects a growing recognition of such collaborations' potential benefits and impact on the financial industry. This study delves into the different dimensions of cooperation between fintech firms and conventional banks, encompassing four comprehensive chapters. The first chapter gives an overview of the evolution of global financial technology, the fintech ecosystem, different fintech business models, and the current state of the global fintech sectors. Furthermore, it offers a forward-looking perspective by discussing anticipated trends likely to shape fintech's future. The second chapter thoroughly examines the current fintech landscape in Türkiye and case studies on collaborations between traditional banks and fintech companies. The analysis shows that Türkiye has significant potential for fintech sector development and attracting foreign investors, attributed to its tech-savvy young population, implementation of key regulations, and establishment of the Istanbul Financial Center. The latter part of the second chapter provides a detailed analysis of how fintech firms threaten traditional banks and how these banks are strategically responding. It also explains both parties' collaboration models and motivations within the context of an innovation management strategy. After conducting detailed exploratory case studies across various global regions, it was applied the same research methods to the specific cases in Türkiye for an in-depth analysis. Collaborations between Turkish banks and fintech companies primarily focus on the payment segment, aligning with the global fintech landscape. Traditional banks in Türkiye continue to hold significant positions in the financial sector. However, fintech companies are expanding and are expected to become potential competitors with the emergence of digital banks and peer-to-peer lending platforms. In the third chapter, the study investigates the types of collaboration banks in Türkiye that prefer fintech firms and the specific segments in which these firms operate. A carefully compiled dataset analyzes 430 bank-fintech alliances in Türkiye in 2021 using a probit model. The findings suggest that large banks in Türkiye are inclined to collaborate with fintech startups for product-related initiatives rather than making direct investments in them. This approach allows banks to broaden their product offerings and expand their reach to new clients through various distribution channels. The fintech ecosystem in Türkiye currently has limited investment opportunities and needs to grow to compete with traditional financial institutions. While payment services are the most common segment, large banks favor partnerships with non-payment fintech startups. The study indicates that newly established fintech startups in Istanbul are likelier to form alliances with banks in the payment service segment. The fourth chapter investigates the impact of partnerships between banks and fintech companies on the performance of commercial banks in Türkiye using panel data methodology from 2013 to 2021. The findings reveal that the effect of bank fintech collaborations varies based on bank size and performance indicators. For all banks, the partnership has a negative and significant effect on banks' return on assets (ROA), with no significant impact on return on equity (ROE). However, for large banks, collaborations only positively influence ROE. In contrast, for small banks, collaborations have a negative and robust effect on ROA and ROE, indicating the potential substitution effect of fintech companies. Another important finding is that fintech development negatively impacts banks' profitability in all panels, suggesting the potential for fintech products to substitute traditional bank products. In Türkiye, It is essential to consider the establishment of new fintech companies and platforms that make it easier for small investors to access loans. These companies have the potential to compete with traditional financial institutions by offering similar products and services, thereby becoming significant players in the financial industry. Several factors and developments will shape the future of the fintech sector. Rising interest in AI and generative AI, with a growing emphasis on maximizing AI opportunities, is expected to influence the industry significantly. The ever-changing regulatory landscape will continue to drive investments toward regtech. Environmental, Social, and Governance (ESG) and climate change commitments will continue to support the emergence of new fintech focused on opportunities like alternative energy lending, carbon tracking, and long-term green investment. The SME market is a target for fintechs and corporates looking to grow their business. Solutions for this market will likely gain attention from investors. Asset tokenization and regulated stablecoins are becoming increasingly popular investment options within crypto and blockchain. Partnerships and alliances in embedded finance are expected to become more critical, as fintech providers may need to expand to meet the growing demand for financial services. In developing markets, fintech hubs will emerge in regions like Southeast Asia, the Middle East, and Africa as governments invest more to support digital economic development.