Burdur'da IPARD programi kapsaminda bulunan holştayn ve simental işletmelerinin verimler ve karlilik bakimindan değerlendirilmesi
Evaluation of holstein and simental farms in Burdur under the IPARD program in terms of yield and profitability
- Tez No: 663618
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİYE ÖZÇELİK METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada, Burdur ilinde IPARD desteği almış iki adet Holştayn ve iki adet Simental süt sığırcılık işletmesi, süt ve döl verimleri ile karlılık bakımından değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, 114 baş Holştayn ve 160 baş Simental ırkı ineğin 2014-2017 yıllarına ait verim kayıtları ile işletmelerin 2019 yılına ait ekonomik veri kayıtları araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Verilerin istatistik analizi için Minitab (16.1) programı kullanılmıştır. Süt verimi özelliklerinden GSV, 305-gSV, YGD 305-gSV, LS, KKS' ye ait genel ortalamalar sırasıyla Holştayn ırkı için 8854,8±141,56; 8264,7±138,69; 9639,7±131,72 kg, 334,8±3,53; 62,5±0,76 gün; Simental ırkı için 6878,3±129,87; 6696,8±62,46; 7882,2±73,58 kg, 313,4±2,27; 62,5±0,69 gün olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, In Burdur, two Holstein and two Simmental dairy cattle companies with IPARD support were evaluated in terms of milk and progeny yields and profitability. In this context, yield records of 114 head Holstein and 160 head Simmental breeds of cow for the years 2014-2017 and economic data records of farms for the year 2019 constituted the research material. Minitab (16.1) program was used for statistical analysis of data. The general averages of RMY, 305-dMY, MA 305-dMY, LL, DP among milk yield characteristics respectively 8854,8±141,56; 8264,7±138,69; 9639,7±131,72 kg, 334,8±3,53; 62,5±0,76 day for Holstein breeds; 6878,3±129,87; 6696,8±62,46; 7882,2±73,58 kg, 313,4±2,27; 62,5±0,69 day for Simmental breeds was determined.