İş sağlığı ve güvenliği yönünden sağlık çalışmalarında meydana gelebilecek teknolojik risklerin ve ergonomik tasarımların değerlendirilmesi
The evaluation of technological risks and ergonomic designs in health works in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 663617
  2. Yazar: TÜRKER KİLCİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN HAMDİ KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İlk ve Acil Yardım, İç Mimari ve Dekorasyon, Accidents, Emergency and First Aid, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sağlık kurumlarında hasta ve çalışan güvenliği, birçok faktörden etkilenmektedir. Bu faktörlerin en önemlilerinden birisi genellikle ele alınan teknolojik riskler ve bir diğeri de çoğu zaman göz ardı edilen ergonomidir. Bu tez çalışmasının amacı sağlık çalışanlarının ve hastaların hastanelerde karşılaştıkları tehlike ve riskleri en aza indirmek, kaza ve meslek hastalıkları meydana gelmeden gerekli önlemlerin alınmasını hedeflemektedir. Çalışma için 5x5 L tipi risk değerlendirme matrisi kullanılmıştır. Hastanede bir tehlikenin gerçekleşme ihtimali ile gerçekleşmesi halinde sonucunun kıyaslanması ve derecelendirilip risk skorunun belirlenmesiyle yapılır. Risk değeri, ihtimal ve tehlikenin belirlenerek, oluşturulan tablolardaki sayısal değerlerin hesaplanması ile ortaya çıkarılır. Bu çalışma yukarıda bahsedilen konuları incelemek için Bursa VM Medicalpark hastanesinde yapılmıştır ve tablolar halinde 85 madde ile değerlendirilerek risk analizleri çıkarılmıştır. Sonuçta Bursa VM Medicalpark hastanesinde genel olarak gerekli tüm tedbirlerin alındığı, kişisel koruyucu donanımlar (KKD) ile personelin korunması ve bilgilendirilmesi nedeniyle bahsedilen risk parametrelerinin bu hastanede çok düşük olduğu tespit edilmekle beraber koruyucu ve önleyici tedbir önerileri de getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Patient and employee safety in healthcare institutions is affected by many factors. One of the most important of these factors is the technological risks that are often addressed and another is ergonomics, which is often overlooked. The aim of this thesis is to minimize the dangers and risks faced by healthcare professionals and patients in hospitals and to take necessary precautions before accidents and occupational diseases occur. 5x5 L type risk assessment matrix was used for the study. It is done by comparing the result of a hazard in the hospital with the probability of occurrence and by grading and determining the risk score. The risk value is revealed by determining the probability and danger and calculating the numerical values in the tables created. This study was conducted in Bursa VM Medicalpark Hospital to examine the above-mentioned issues and 85 items were evaluated in tables, and risk analyzes were made. As a result, it was determined that all necessary precautions were taken in Bursa VM Medicalpark hospital and that personnel were protected and informed with personal protective equipment (PPE); so, the mentioned risk parameters were found to be the lowest in this hospital. Protective and preventive measures have been suggested.