Fibromiyalji sendromlu hastalarda plazma nesfatin-1 düzeyinin klinik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of plasma nesfatin-1 level on clinical and quality of life in patients with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 663620
  2. Yazar: MUHAMMET ŞAHİN ELBASTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÜLKESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; fibromiyalji sendromunda (FMS) ağrı şiddeti, hastalık aktivitesi, anksiyete, depresyon, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi gibi klinik parametreler ile serum nesfatin-1 düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya 18-65 yaş arası, 82 FMS tanılı hasta ve 82 kontrol hastası alındı. Hastaların ağrısı vizüel analog skalası (VAS), fonksiyonel durumu fibromiyalji etki anketi (FEA), duygu durumları Beck depresyon (BECK-D) ve Beck anksiyete (BECK-A) ölçeği, uyku bozukluğu Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKI) , yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. Hastaların rutin kontrolleri için bakılan tam kan sayımı, kan sedimentasyon değerleri, serum C-reaktif protein (CRP), romatoid faktör (RF), karaciğer fonksiyon testlerinden; alanin transaminaz (ALT) ve aspartat transaminaz (AST), kreatin kinaz (CK), kreatinin, parathormon (PTH), D vitamini ve tiroid stimulan hormon (TSH) tetkikleri yapıldı. Nesfatin-1 düzeyleri, ELISA yöntemi kullanılarak tespit edildi, ölçülen değerler ng/L cinsinden kaydedildi. Fibromiyalji sendromlu hastalar ile kontrol hastaları arasında demografik özellikler açısından anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to investigate the relationship between serum nesfatin-1 level and clinical parameters such as pain intensity, disease activity, anxiety, depression, sleep quality and quality of life in fibromyalgia syndrome (FMS). Eighty two patients with FMS and 82 control patients, aged 18-65 years, were included in the study. Patients; pain visual analogue scale (VAS), functional status fibromyalgia impact questionnaire (FEA), moods Beck depression (BECK-D) and Beck anxiety (BECK-A) scale, sleep disorder Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), quality of life Short Form -36 (SF-36). From the complete blood count, blood sedimentation values, serum C-reactive protein (CRP), rheumatoid factor (RF), liver function tests for the routine control of the patients; alanine transaminase (ALT) and aspartate transaminase (AST), creatine kinase (CK), creatinine, parathyroid hormone (PTH), vitamin D and thyroid stimulating hormone (TSH) tests were performed. Nesfatin-1 levels were determined using enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method, measured values were recorded in ng/L. There was no significant difference in demographic characteristics between patients with fibromyalgia syndrome and control patients.