Eklemeli üretim yöntemiyle üretilen parçaların farklı yazdırma parametrelerinin akustik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different printing parameters on acoustic properties of products produced by additive manufacturing
- Tez No: 663633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MERAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez çalışmasında FDM metoduyla ABS ve PLA materyallerden farklı yazdırma koşulları ile üretilmiş numunelerin ses yutma katsayısı ve ses iletim kaybı sonuçları araştırılmıştır. Silindir şeklindeki numunelerin iç yapısı farklı doluluk oranlarında kare ve altıgen şekilden oluşmaktadır. İç yapısı kare olan silindir şeklindeki numuneler % 10, 30 ve 50 doluluk oranlarında üretilmiştir. İç yapısı altıgen olan silindir şeklindeki numuneler % 10, 20 ve 30 doluluk oranlarında üretilmiştir. Numunelerin boyu 30 mm ve çapı 29 mm'dir. Numunelerin ses yutma katsayısı sonuçları 500-6400 Hz aralığında iki mikrofonlu empedans tüpünde transfer fonksiyonu metoduyla ölçülmüştür. En yüksek ses yutma katsayısı sonuçları iç yapısı kare olan silindir şeklindeki numunelerde % 50 doluluk oranında saptanmıştır. İç yapısı kare numunelerin en yüksek ses yutma katsayısı değerlerinin 2500-3500 Hz frekans aralığında olduğu tespit edilmiştir. Empedans tüpünde en yüksek ses yutma katsayısı değeri % 50 doluluk oranındaki iç yapısı kare olan ABS malzemeden üretilen numunede 2912 Hz frekansında 0,539 ölçülmüştür. Numunelerin ses iletim kaybı değerleri 500-6300 Hz aralığında 1/3 oktav bandı değerlerinde dört mikrofonlu empedans tüpüyle ölçülmüştür. Numunelerin ses iletim kaybı değerleri 500-6300 Hz aralığında 1/3 oktav bandı değerlerinde yaklaşık 13-58 dB arasında değişmektedir. En yüksek ses iletim kaybı değerleri % 30 doluluk oranındaki iç yapısı kare olan PLA malzemeden üretilen numunede tespit edilmiştir. Maksimum ses iletim kaybı değeri % 30 doluluk oranındaki iç yapısı kare olan PLA malzemeden üretilen numunede 2500 Hz frekansında yaklaşık 58 dB ölçülmüştür. 3D yazdırma teknolojisiyle üretilen parçaların geometrik şekillerinin, malzemelerinin ve doluluk oranlarının farklı olmasının akustik performansı etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the sound absorption coefficient and sound transmission loss values of specimens produced by FDM method with different printing conditions from PLA and ABS materials have been investigated. Internal structure of the cylindrical samples consists of square and hexagonal shapes with different infill ratios. Cylindrical samples with square internal structure have produced with 10, 30 and 50 % infill ratios. Cylindrical samples with hexagonal internal structure have produced with 10, 20 and 30 % infill ratios. The dimensions of specimens are 29 mm diameter and 30 mm length. The sound absorption coefficient results of the samples were measured with the transfer function method with two microphone impedance tube in the range of 500-6400 Hz. The highest sound absorption coefficient results were determined at cylindrical samples with square internal structure with 50 % infill ratio. It has been determined that the highest sound absorption coefficient values of the samples with square internal structure are in the frequency range of 2500-3500 Hz. The highest sound absorption coefficient value in the impedance tube was measured at 0,539 at 2912 Hz frequency in sample with square internal structure, which is made of ABS material with 50 % infill ratio. The sound transmission loss values of the samples were measured with four microphone impedance tube at 1/3 octave band values in the range of 500-6300 Hz. The sound transmission loss values of the samples vary between approximately 13-58 dB at 1/3 octave band values in the range of 500-6300 Hz. The highest sound transmission loss values were determined in the sample produced of PLA material with square inner structure at 30 % infill ratio. The maximum sound transmission loss value was measured approximately 58 dB at a frequency of 2500 Hz in the sample produced from PLA material, which has a square inner structure at 30 % infill ratio. It was concluded that different geometric shapes, materials and infill ratios affect the acoustic performance of parts produced by 3D printing technology.