Kırmızı alıçta meyve verimi ve bazı büyüme özellikleri etkileşimi
Relationships between fruit production and growth characteristics in hawthorn
  1. Tez No: 663678
  2. Yazar: TUĞÇE BALOĞLU ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tıbbı-Aromatik bitkilerimizden olan Crataegus monogyna türünün boy, tepe çapı, dal sayısı ile meyve sayısı ve meyve ağırlığı üzerinde 2019 yılı verileri ışığında gerçekleştirilen bu çalışmada, büyüme ile meyve özellikleri arasındaki ilişkiler ile varyasyonu tahmin edilerek türün bakım, bahçe tesisi ve diğer kültür uygulamalarına alt yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler ışığında, örneklenen bireyler arasında geniş farklılıklar bulunmakla birlikte yaklaşık ortalama boy 233.5 cm, tepe çapı 178.5 cm ve dal sayısı 2.7 adet olup; varyans analizi sonucunda, bakı grupları arasında bu özellikler bakımından anlamlı (p>0.05) fark olmadığı belirlenmiştir. Bireylerde geniş farklılık gösteren meyve sayısı (2 ile 1600 adet arası), ortalama 374.6 adet bulunmuştur. Örneklenen bireyler arasında yüksek varyasyon gösteren olgunlaşmış meyve ağırlığı, 0.285 g/meyve'dir. Bireysel ortalama 99.1 g olan meyve ağırlığı, bireylerde 0.57 g- 456 g arasında geniş varyasyon göstermiştir. Uygulanan varyans analizi sonucunda, büyüme özelliklerinde olduğu gibi, bakı gruplarının, meyve sayısı ve ağırlığı bakımından da anlamlı (p>0.05) fark göstermediği ortaya çıkmıştır. Çalışmaya konu özellikler arasındaki ilişkileri belirlemek anacıyla uygulanan Korelasyon analizi sonucunda, çalışmaya konu büyüme özellikleri ile meyve özellikleri arasında istatistiksel bakımdan anlamlı (p≤0.05) pozitif ilişkiler tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Height, crown diameter and number of branches, and number and weight of mature fruits, and relationship among the characteristics were examined to contribute cultural practices such as tending, garden establishment based on one-year data (2019) of Crataegus monogyna which is an important medicinal and aromatic plant species in this study. Averages of the growth chatracteristics were 233.5 cm for height, 178.5 cm for crown diameter, and 2.7 for number of branches, while sampled individuals aspectual were similar for the height, crown diameter and number of branches. The similarity was also supported by results of analysis of variance that no significant difference (p>0.05) among aspects for the growth characteristics. Averages of number of fruits, varied widely (ranged from 2 to 1600) was 374.6 per individual. Average of mature fruit weight was 0.285 g per fruit. Average of mature fruit weight varied between 0.57 g to 456 g. was 99.1 g/individual. However aspect groups were similar (p>0.05) for the fruit production based on results of analysis of variance.