Yerel yönetimlerde çalışan personellerin sportif rekreasyonel faaliyetlere katılmaya motive eden unsurların incelenmesi
Analysis of the elements that motivate personnel working in local governments to participate in sportive recreational activities
- Tez No: 663677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma; Sakarya büyükşehir belediyesinde çalışan personellerinin sportif rekreasyonel faaliyetlere katılmaya motive eden unsurların incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini Sakarya büyükşehir belediyesi çalışanları örneklemini ise bu çalışanlar içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 151'i erkek; 51'i kadın toplam 202 belediye çalışanı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve Rogers ve Morris tarafından (2003) tarafından geliştirilen Gürbüz, Aşçı ve Çelebi tarafından (2006) Türkçe'ye uyarlanan“Rekreasyonel Egzersiz Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work; It was conducted in order to examine the factors motivating the personnel working in Sakarya metropolitan municipality to participate in sports and recreational activities. The study was carried out using the scanning model. The population of the study is the sample of Sakarya metropolitan municipality employees and 151 of these employees were selected by the easy sampling method; A total of 202 municipal employees were composed of 51 women.“Personal Information Form”and“Recreational Exercise Motivation Scale”developed by Rogers and Morris (2003) and adapted into Turkish by Gürbüz, AĢçı and Çelebi (2006) were used as data collection tools. As the data showed normal distribution, independent groups were analyzed by t-test and one-way analysis of variance.