Belirsizlik ortamında ekonomik sipariş miktarı üzerine bir çalışma
A study on the economic order quantity model in uncertainty
  1. Tez No: 663745
  2. Yazar: EKREM TAÇYILDIZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BANU GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Üretim süreçlerinde karşılaşılan birçok belirsizlik karar almada ve süreç yönetiminde zorluklara sebep olmaktadır. Bu belirsizlikleri göz önünde bulunduran çözüm yaklaşımları akademik çalışmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında belirsizlik ortamı için geliştirilmiş bazı tahmin modelleri incelenmiş ve aralıklı gri sayılar ile ilişkilendirilmiş kusurlu ürün içeren EOQ modeli geliştirilmiştir. EOQ modelinde enküçük sipariş miktarının belirlenmesi en önemli noktadır. Enküçük sipariş miktarına etki eden parametrelerden sipariş verme maliyeti ve stokta tutma maliyeti, aralıklı gri sayı olarak modele dâhil edilmiştir. Enküçük sipariş miktarının belirlenmesinde kullanılan bir diğer parametre olan talep miktarı ise tahminleme sonucu elde edilmiştir. Talep değerinin tahminlemesi için, klasik yöntemlerden Hareketli Ortalamalar yöntemi, gri sistem teorisi kapsamında geliştirilmiş Rolling GM (1,1) modeli ve bulanık zaman serileri kapsamında geliştirilmiş Chen (1996), Chen (2002) tahmin yöntemleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Ortalama hata oranı yüzdesi enküçük tahmin modeli ile EOQ modeli için talep miktarı bir mobilya firması için belirlenmiştir. Toplam maliyet fonksiyonunu etkileyen parametreler aralıklı gri sayılar olarak ele alınmış, geleceğe yönelik maliyet tahmini yapılmıştır. Bu çalışmada, belirsizlik ortamında gelecek için alınacak kararlarda gri sistem teorisinin uygulanabilirliği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many uncertainties encountered in production processes cause difficulties in decision making and process management. Solution approaches that take into account these uncertainties are widely used in academic studies. In this thesis, some prediction models developed for the uncertainty environment have been examined, and the EOQ model containing grey numbers and defective products has been developed. Determining the optimum order quantity is the most important step in the EOQ model. Ordering cost and holding cost that affect the optimum order quantity are included in the model as an interval grey numbers. Demand quantity, which is another parameter used in determining the optimum order quantity, is obtained as a result of estimation. For the forecast of the demand value, the Moving Averages method which is one of the classical methods, the Rolling GM (1,1) model developed within the scope of the grey system theory, and the Chen (1996) and Chen (2002) forecast methods developed within the scope of fuzzy time series were examined and compared. The amount of demand for the EOQ model was determined for a furniture company using the forecast method that has an average percentage of the error rate of the least. The parameters affecting the total cost function are considered as interval grey numbers, and the future cost is estimated. In this study, the applicability of the grey system theory is tried to be shown in the decisions to be taken for the future in case of uncertainty.